Sosyal fobi tanılı bir grup ergende bağlanma özellikleri ve ebeveyn bağlanma şekillerinin sosyal fobiyle ilişkisinin incelenmesi
The relation between social phobia, adolescent attachment styles and mother's attachment styles
- Tez No: 478002
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE ALYANAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sosyal Fobi Tanılı Bir Grup Ergenin Bağlanma Özellikleri ve Anne Bağlanma Şekillerinin Sosyal Fobiyle İlişkisi ARKAPLAN VE AMAÇ: Sosyal fobi çocuk ve ergenlerde en sık görülen anksiyete bozukluklarından biridir. ''Sosyal fobi, kişinin tanıdık olmayan insanlara maruz kalacağı ya da başkaları tarafından eleştirilebileceği bir ya da daha fazla sosyal ortam veya performans göstereceği durumda belirgin ve devamlı bir korku duymasıdır'' (APA 2013). SF, bireysel ve toplumsal önemli işlev kayıplarına sebep olan, kronik, komorbidite ve komplikasyon oranı yüksek, ekonomik maliyeti yüksek bir bozukluktur. Bağlanma yaşantılarının bireyin yaşamının her döneminde kişilerarası ilişkileri üzerindeki önemli rolü bilinmesine rağmen SF oluşumundaki etiyolojik katkısı pek fazla bilinmemektedir. Bu alanda gerçekleştirilmiş çalışma sayısı yetersizdir. Güvensiz bağlanmanın anksiyete bozukluklarının oluşumu için bir risk faktörü olduğu ve sosyal fobinin etyolojisinde de yer alabileceği daha önceki sınırlı sayıda çalışmada belirtilmiştir. Araştırmamızda İstanbul Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi polikliniğinden takipli sosyal fobi tanılı ergenlerde bağlanma stilleri, annelerinin bağlanma stilleri ve bunların ergenlerin sosyal fobi düzeyleriyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı polikliniklerinde takip edilen, Sosyal Fobi tanısı alan 11-18 yaş aralığında bulunan gönüllü olan 60 ergen ve anneleri çalışmaya alınmıştır. Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) görüşmesinin sadece sosyal fobi kısmı uygulanarak sosyal fobi tanısı alan kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Ergenlere Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği, Ergenler için Sosyal Fobi Ölçeği, SCARED, Ergen Yakın İlişki Ölçekleri Anketi ve annelerine Yakın İlişki Ölçekleri Anketi ve Sosyodemografik Veri Formu doldurulmuştur. İstatistiksel analizde SPSS 21.0 kullanılarak kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi, sürekli verilerin karşılaştırılmasında ise Bağımsız T testi, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relation Between Social Phobia, Adolescent Attachment Styles and Mother's Attachment Styles BACKGROUND AND AIM: Social phobia is one of the most common anxiety disorder in children and adolescents. It is characterized by a marked and persistent fear of one or more social situations or performance activities in which the person is exposed to unfamiliar people, or where there may face possible scrutiny by others (APA 2013). Social phobia is a chronic disorder, result in significant impairment in almost all facets of daily life included school, family, friends, relationships, and academic life. It is with highly comorbidities and cost-effective disorder that causes significant individual and societal loss of function. Although attachment styles are known to play an important role at every stage of the individual's life relationships, the etiologic contribution of social phobia formation is not well known. The number of studies performed in this area is insufficient. It has been noted that insecure attachment is a risk factor for the development of anxiety disorders and that it may be involved in the etiology of social phobia. The purpose of the our study to assess to relation between attachment styles of adolescents with social phobia, attachment styles of their mothers and their social phobia levels who are being followed in the outpatient clinic of Child and Adolescent Psychiatry Department in Istanbul Medical Faculty. Method: 60 adolescents between the ages of 11-18 and their mothers, who participated in our study with a diagnosis social phobia according to Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) and they are followed in the outpatient clinic of Child and Adolescent Psychiatry Department, Istanbul Medical Faculty. Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), Social Anxiety Scale for Adolescents (SAS-A), Adolescent Relationship Scale Questionnaires (A-RSQ) and SCARED scales were filled out by adolescents. Sociodemographic data forms and Relationship Scale Questionnaires (RSQ) scales were filled out by adolescent's mothers. SPSS 21.0 was used in statistical analysis. Chi-square was used for categorical variables and independent student's T test, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis were applied for continuous variables.