İntraserebral kanamalarda uzun dönem prognoz
Long-term prognosis in intracerebral hemorrhage
  1. Tez No: 478001
  2. Yazar: GULNAR IBRAHIMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez Tanıtımı: İbrahimova G, İntraserebral Kanamalarda Uzun Dönem Prognoz, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2017. Giriş ve Amaç: İntraserebral kanamalar (İSK) 30 günlük %40 mortaliteye, sağ kalan kişilerde ağır nörölojik defisitlere neden olan bir hastalık grubudur. Çalışmamızın amacı bu hastalıkta uzun dönem prognozu ve demografik özellikler, risk faktörleri, hematom özellikleri ve tedavi yönteminin prognoza etkisini belirlemektir. Araç ve Yöntem: Araştırmamıza 1994-2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı İnme Ünitesinde ve 2000-2014 tarihleri arasında Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda yatırılarak izlenmiş, 18 yaş üstü, primer subaraknoid veya subdural kanamalı hastalar dışında non-travmatik İSK tanılı 571 hasta dahil edildi. Hastaların 3. ay ve uzun dönem takip sonunda Modifiye Rankin Skoru (mRS) (mRS 0-2 iyi, mRS≥3 kötü prognoz), ayrıca Barthel İndeksi (Bİ) hesaplandı. Hastalar 3 aylık mortalite, işe dönme durumu, rekürren kanama, kanama sonrası epilepsi açısından da değerlendirildi, kümülatif sağkalım hesaplandı. Risk faktörleri ʻunivariateʼ and ʻmultivariateʼ (Forward LR) lojistik regresyon analizleriyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 326'sı (%57,1) erkek, 245'i (%42,9) kadın, yaş ortalaması 60,6±15,22 yıldı. Hastaların takip süresi ortalama 40±50,11, (0,03 - 226 ay) idi. Ulaşılan 335 hastanın 221'i kaybedilmişti.
Özet (Çeviri)
Presentation of the Thesis: İbrahimova G, Long-Term Prognosis in Intracerebral Hemorrhage, Department of Neurology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, Thesis in Neurology, Istanbul, 2017. Background and Aim: Intracerebral hemorrhage (ICH) is a disorder that causes a 30 days mortality of %40 and severe neurological deficits in survivors. Our aim was to define long-term prognosis and prognostic effects of demographic features, risk factors, hematoma characteristics and treatment in ICH. Methods: Patients (571) who were admitted to the Department of Neurology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University between 1994-2016 and to the Department of Neurosurgery between 2000-2014, aged 18 years or older, diagnosed with non-traumatic ICH except primary subarachnoid or subdural hematoma were included in the study. At the end of the third month and long-term follow-up, Modified Rankin Score (mRS) (mRS 0-2 good, mRS≥3 poor prognosis), as well as the Barthel Index (BI) (at long-term follow-up) were calculated. Patients were also evaluated for 3-month mortality, employment status, recurrent bleeding, presence of post-ICH epilepsy and cumulative survival was calculated. Risk factors were evaluated by ʻunivariateʼ and ʻmultivariateʼ (Forward LR) logistic regression analyses. Results: Three hundred twenty-six (57.1%) of the patients included in the study were male, mean age was 60.6 ± 15.2 years. The mean follow-up period was 40 ± 50,11, (0,03 – 226) months. Two hundred twenty-one of 335 patients had died at the end of follow-up.