Preeklamptik olgularda vücut kitle indeksi ve gebelik haftasının magnezyum tedavisi üzerine etkileri
The effects of body mass index and pregnancy weight in pregnancial patients on magnesium treatment
  1. Tez No: 478125
  2. Yazar: GAMZE BERKEL
  3. Danışmanlar: UZMAN İLHAN ŞANVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç : Preeklamptik gebelerde vücut kitle indeksi ve gebelik haftasının magnezyum tedavisinde serum magnezyum düzeyine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem : Ocak 2015–Temmuz 2017 yılları arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştıma Hastanesi obstetri kliniğimize başvuran tansiyon yüksekliği ve preeklamptik semptomları olan (baş ağrısı, görme bulanıklığı, epigastrik şikayetler) 130 hastaya magnezyum sülfat tedavisi başlanmıştır. Hastaların yaş grubu 16-47 arasında gestasyonel haftaları da 28-41 arasında değişmektedir. Sistolik kan basıncı 140 mmHg diastolik kan basıncı 90 mmHg altında olan ve semptomları olmayan hastalar, 28 haftanın altında erken başlangıçlı preeklampsisi olan hastalar ve çoğul gebelikler çalışmaya dahil edilmemiştir. Randomizasyon bilgisayar programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular : Altı saat ara ile yapılan serum Mg düzeyi takiplerinde Mg düzeyi alt eşik değeri 4.8 olarak alındığında 6. saatte eşik değerin altında kalan hasta sayısı 71 ( % 54.6 ) 12. saatte eşik değerin altında kalan hasta sayısı 61 ( % 46.9 ) ,18. saatte eşik değerin altında kalan hasta sayısı 62 (% 47.7) 24. saatte eşik değerin altında kalan hasta sayısı 78 ( % 60 ) olarak görüldü. Eşik değerin altında kalan gruplarda gestasyonel yaş anlamlı olarak daha yüksekti. ROC analizinde BMI, 6. Saatte eşik değerin altında kalan grubu ( AUC=0.707, p < 0.001 ), 12. Saatte eşik değerin altında kalan grubu ( AUC=0.642, P = 0.005 ), 18. Saatte eşik değerin altında kalan grupları anlamlı olarak öngörmekteydi (AUC=0.623, P = 0.015,) Sonuç : Vücut kitle indeksi arttıkça ve ileri gestasyonel haftalarda 6., 12., 18., 24. saatte bakılan serum magnezyum düzeyleri teropotik olarak belirlenen değerin altında izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of body mass index and gestational week on serum magnesium levels in preeclamptic pregnancies. Materials and methods: Magnesium sulfate treatment was started in 130 patients who had elevated blood pressure and preeclamptic symptoms ( headache, blurred vision, epigastric complaints ) applied to our Zeynep Kamil Education and Research Hospital obstetrics clinic from January 2015 till July 2017. The age range of the patients varies between 16-47 and gestational age between 28-41. Patients who has lower systolic blood pressure than 140 mm /Hg and diastolic blood pressure than 90 mm / hg and without symptoms, patients with early onset preeclampsia below 28 weeks and multiple pregnancies were not included in the study. Randomization was done using computer program. Findings: When the level lower threshold value of Mg level was taken 4.8 at six hours intervals, at 6th hour, the number of patients who were below the threshold value was 71 (54.6%) at 12th hour, the number of patients below the threshold value was 61 (46.9%), 62 (47.7%) patients were below the threshold at 18 .th hour and 78 (60%) were below the threshold at 24. th hour. The gestational age was significantly higher in the groups who has lower levels of Mg. than the threshold value. In the ROC analysis, the BMI are shown for the groups whose level of Mg was remaining below than treshold value at 6th hour as ( AUC=0.707, p < 0.001 ), at 12th hour as ( AUC=0.642, P = 0.005 ) and at 18th as (AUC=0.623, P = 0.015,). Conclusion: The Mg level was observed therapeutically lower than threshold value at 6th, 12th, 18th, 24 in pregnancies with high BMI value. The Mg level was observed therapeutically lower than treshold value at 6th, 12th, 18th, 24 in pregnancies with higher gestational age.