Diffüz sistemik skleroz tanılı hastalarda cilt tutulumuna bağlı vitamin D eksikliğinin osteoporoz ile ilişkisi
Relationship between osteoporosis and vitamin D deficiency due to skin involvement in patients with diffuse systemic sclerosis
  1. Tez No: 478126
  2. Yazar: BURAK KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sistemik skleroz (SSc), deri ve iç organlarda ilerleyici fibrozis ile seyreden, tam olarak etyolojisi bilinmeyen sistemik otoimmün kronik bir bağ dokusu hastalığıdır. Patogenezi bilinmemekle birlikte vaskülopati, immün bozukluk ve birçok organda yaygın fibrozis ile karakterizedir. Gelişen fibrozis ve mikrovasküler patolojiye bağlı olarak akciğer, kalp, gastrointestinal sistem ve böbrek etkilenebildiği için sistemik skleroz olarak adlandırılmıştır. SSc hastaları, osteoporoz için riskli hastalardır. Bu durum; kronik inflamasyon, malabsorbsiyon, eklem tutulumu ve kontraktürlerinin yol açtığı immobilizasyon, böbrek yetmezliği, glukokortikoid ilaç kullanımı ve erken menopoz gibi birçok sebebe bağlı olabilir. Çalışmamıza, yaygın cilt tutulumu ile seyreden sistemik skleroz (dcSSc) tanısı alan postmenapozal 20 kadın hasta ile aynı yaş ve cinsiyeti uygun 30 sağlıklı kontrol grubu alındı. Deri kalınlığı modifiye Rodnan skoru (mRodnan) ile derecelendirildi. Lumbar vertebranın ve sol proksimal femurun aksiyel ve appendiküler kemik mineral yoğunluğu (KMY), AP çift enerjili röntgen absorbsiyometri (DEXA) kullanılarak değerlendirildi. Rutin laboratuvar parametrelerine ek olarak osteokalsin (OC), tip I kollajenin çapraz bağlı N-telopeptidi (NTX), kemik-spesifik alkalen fosfataz (bALP) ve insan paratiroid hormonu (hPTH) düzeyleri analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Systemic sclerosis (SSc) is a chronic systemic autoimmune connective tissue disease of unknown etiology with progressive fibrosis in the skin and visceral organs. It is characterized by vasculopathy, immune dysfunction and widespread fibrosis of visceral organs, though its pathogenesis is still occult. It is named systemic sclerosis as lungs, heart, urinary tract and gastrointestinal tract might be affected by fibrosis and microvascular pathology, natured by the disease. SSc individuals are at risk for osteoporosis. This might be due to chronic inflammation, malabsorbtion, immobilization (due to contractures and joint involvement), renal failure, glucocorticoid use and early onset menopause. Twenty postmenopausal female patients who were diagnosed as systemic sclerosis with widespread skin involvement (dcSSc) and 30 age and sex-matched healthy control groups were included in our study. Skin thickness was measured by modified Rodnan Score (mRodnan). Bone mineral density (BMD) of axial and appendicular lumbar vertebra and left proximal femur were evaluated by dual-energy x-ray absorptiometry (DEXA). Serum osteocalcin (OC,) cross-linked N-telopeptide of type I collagen (NTX), bone-specific alkaline phosphatase (bALP) and human parathyroid hormone (hPTH) were analysed in addisiton to routine labortory tests. Serum phosphorus and calcium levels were similar in patients and control group on biochemical examinations (P=NS); on the other hand vitamin D levels were significantly lower in patient group than in control group (P 7. bALP levels were higher in SSc individuals with mRodnan score>7. NTX, OC, and hPTH levels were similar in both individual group (p=NS). In conclusion, these findings might be explained by secondary osteoporosis due to vitamin D deficiency as a result of skin involvement. Our datas we obtained are not at a generalized levels due to a small size of individual group (as a result of that SSc is a rare disease). It is essential to be performed more clinical trials for stronger evidence.