Spinal anestezi uygulanacak elektif sezaryen operasyonlarında preoperatif anksiyete düzeyinin intraoperatif hemodinami üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of preoperative anxiety level on intraoperative hemodynamics in elective cesarean operations to be applied with spinal anhesthesia
- Tez No: 478148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada bazı demografik verilerin anksiyete ile ilişkisini, preoperatif anksiyete düzeyinin intraoperatif hemodinamik değişim ve postoperatif hasta memnuniyeti üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız elektif sezaryen ameliyatı geçirecek, 18-46 yaş arası, fiziksel durumu ASA 2-3 olan toplam 252 hasta ile yapıldı. Hastalardan bilgilendirilmiş onam alındıktan ve çalışma anlatıldıktan sonra olgu rapor formu dolduruldu, STAI I ve II hastalara okunarak yanıtlar forma kaydedildi. Hastalar STAI I (durumluk anksiyete) skoruna göre 3 gruba (düşük-orta-yüksek anksiyete) ayrıldı. Anksiyete düzeyi ile yaş, eğitim durumu, meslek, önceki çocuk sayısı, komorbidite, gebelik ilişkili hastalık, geçirilmiş sezaryen öyküsü, ölü doğum öyküsü, gebelik takibinin düzeni gibi durumlar arasında ilişki bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of preoperative anxiety level on intraoperative hemodynamic changes and postoperative patient satisfaction and its relationship between some demographic data and anxiety. Our study was conducted with a total of 252 patients aged between 18 and 46 years who underwent elective cesarean section and whose physical condition was ASA 2-3. After informed consents were obtained from the patients, case report forms were filled, and the aim of the study was described, STAI I and II patients were read and their responses were recorded. Patients were divided into 3 groups (low-middle-high anxiety) according to STAI I (state anxiety) score. There was no relationship between anxiety level and age, educational status, occupation, previous number of children, comorbidity, pregnancy related illness, previous cesarean section story, stillbirth story, or order of pregnancy follow up (p>0,05).