S.B.Ü. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran tip 2 diabetes mellituslu hastalarda kan şekeri regülasyonunun uyku kalitesine etkisinin araştırılması
Research on the effect of the blood glucose regulation on sleep quality among type 2 diabetes mellitus patients applied SBU Okmeydani Training Research Hospital Family Medicine Polyclinic
  1. Tez No: 478149
  2. Yazar: ABDULLAH BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diyabet, birçok organ ve sistemi etkileyebilen bir sendromdur. Glukotoksisite myokard hücrelerinde daha prediyabet devresinden başlayarak mitokondri fonksiyonlarını bozmaktadır. Koroner arterler tamamen açıkken bile myokard kontraktilitesi düşmektedir. Kronik uykusuzlukta, beyinde dikkat ve zihinsel becerilerin yapıldığı Locus Ceruleus nöronlarında, metabolik atıkları temizlemekle görevli Sirtuin proteini az miktarda yapılmakta ve kronik uykusuzluk Locus Ceruleus nöronlarını apoptozise sevketmektedir. Kısaya da bozulmuş uyku glikoz intoleransı, insulindirenci, glikoza düşük akut insulin cevabı, tip2 diyabet gelişim riskinde artış, hayat kalitesinde düşüş ve ekonomik yükte artış ile ilişkilidir. Çünkü uyku glikoz metabolizması ve homeostasisini modüle eder ve hayat kalitesini etkiler. Diyabet ve uyku bozuklukları arasında iki yönlü bir etkileşim vardır; yani diyabet uyku bozukluklarına yol açarken, kısa ve kötü uyku da diyabet tedavisini negatif yönde etkilemektedir. Literatürde diyabet hastalarında uyku bozukluğu oranı %50-70 arasındadır..TURDEP II nin sonuçlarına göre prevalans, 13.7 ile TURDEP I deki prevalansın iki katına çıkmıştır.Ve“Diyabetli hastalarda glisemik kontrol yetersizdir.”Bu, çalışmada Kan şekeri regülasyonunun uyku kalitesine etkisi araştırıldı .
Özet (Çeviri)
Diabetes is a syndrom that may affect most organs and systems. Glucotoxicity damages mitochondrial functions beginning in the prediabetes phase in myokardcells. Even if the coronary arteries are fully open myokard contractility decreases. During insomnia, production of Sirtuin protein decreases, which cleanse the metabolic contemnation in Locus Ceruleus neurones, where cognitive skils and ability to focus are regulated. It also, leads Locus Ceruleus neurones to apoptosis. Short or disturbed sleep is associated with glucose intolerance, insulin resistance, reduced acute insulin response to glucose, increased risk of developing type 2 diabetes, decreased quality of life and increased economic burden. Because sleep modulates glucose metabolism and homeostasis and influences quality of life. Diabetes and sleep disorders have two way relationship, meaning, while diabetes leads insomnia, short term and/or damaged sleep habit affects treatment of diabetes negatively. Inliterature, among diabetes patients, the percentage of patients who suffers from sleep disorder is between 50 and 70. According to TURDEP II results, the prevalence has been doubled with 13.7% since TURDEP I, and the results also demonstrate that, glisemic control over diabetes patients is inadequate.