Proksimal tip malign biliyer obstrüksiyonlar ile distal tip malign biliyer obstrüksiyonların endoskopik biliyer drenajlarının klinik, laboratuvar ve sağ kalım üzerine etkilerinin irdelenmesi
The evaluation of the effects of endoscopic biliary drainage on clinical, laboratory and survival parameters of proximal and distal type malignant biliary obstructions
  1. Tez No: 478195
  2. Yazar: TALHA YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUĞRA TOLGA KONDUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Malign biliyer obstrüksiyonlarda safranın toksik etkisi halsizlik, iştahsızlık kaşıntı gibi konstitusyonel semptomlardan kolanjit ve sepsise kadar değişebilen ciddi tablolara yol açabilmektedir. Bu tez çalışmasında malign biliyer obstrüksiyonun endoskopik tedavisinde kullanılan biliyer stentleme uygulamalarının safra yollarındaki obstrüksiyonun yerleşimine göre sınıflandırıldığında biyokimyasal değişiklikler ve sağ kalım açısından nasıl etkide bulunduğunu incelemeyi amaçladık. 2012-2016 yılları arasında endoskopik biliyer işlem yapılmış 747 vaka tarandıktan sonra biliyer stent yerleştirilmiş 161 vakanın dosyası çalışmaya dahil edildi, ayrıca endoskopik biliyer drenaj (EBD) sonrasında perkütan transhepatik biliyer drenaja (PTBD) giden hastaların verilerine ulaşıldı. Obstrüksiyon seviyelerine göre hastalar iki gruba ayrıldı. Hastaların 54'ünde tutulum proksimalde iken 107'sinde distaldeydi. Biliyer drenajın biyokimyasal başarısı, distal obstrüksiyonlarda proksimal obstrüksiyonlara göre daha yüksekti (p=0,037). Proksimal obstrüksiyonlarda komplikasyonlar daha yüksek oranda gelişmişti (p=0,002). Stentleme sonrası otuz günlük sağ kalım oranlarında distal grupta sağ kalım daha yüksek bulundu (p=0,020). Bununla birlikte unrezektable olan ve sadece plastik stent kullanılmış hastalardan oluşan bir subgrupta proksimal ve distal malign biliyer darlıkların stentleme sonrası genel sağ kalım oranları karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p>0,05). Proksimal lezyonlularda, PTBD'ye gidiş oranlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu gözlendi (p=0,001). Distal malign biliyer darlıklarda, proksimal darlığı olanlarla karşılaştırıldığında, endoskopik yaklaşım yüksek etkili ve düşük komplikasyonlu bulundu. Proksimal lokalizasyonlu vakalarda endoskopik yaklaşımlarda görülen olumsuz sonuçlar dikkate alındığında, bu vakalarda PTBD, tek tarafa konan plastik EBD'ye tercih edilmelidir. Retrospektif olarak yapılmış bu çalışmanın eksik yönleri göz önüne alındığında, proksimal darlıklarda optimum yaklaşımı belirleyebilmek için bilateral plastik, metalik stent ve perkütan biliyer drenaj yöntemlerini karşılaştıran prospektif, randomize, geniş hasta sayılı yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we aimed to evaluate biochemical changes and survival using a classification depending on placement of malignant biliary obstructions endoscopic biliary stent application. We included 161 cases which had endoscopic biliary drainage (EBD). Patients are divided into two groups. 54 of the patients had proximal obstruction, while 107 of them had distal obstruction. The biochemical success of biliary drainage procedure is higher in distal obstruction when compared to the proximal ones (p=0,037). At proximal obstruction biliary stent application, complication rates were also higher (p=0,002). Stent application after 30 days survival rate were higher in the distal obstruction groups (p=0,02). On the other hand a subgroup of malignant obstruction patients in whom tumour were unresectable and plastic stents were used during the procedure, comparision of proximal obstruction with the distal ones did not reveal meaningful difference in terms of survival rate (p>0.05). Meaningfully high ratio of having percutaneous transhepatic biliary drainage (PTBD) procedures at the proximal obstructions after stent application have been found (p=0.001). EBD are found to be more efficient and have lower complication ratios at distal malignant biliary obstructions when compared to the proximal ones. Accepting the fact that this study is retrospective and have deficiencies to determine the optimum approach for proximal malignant obstruction of biliary system we believe it is necessarry to make prospective, randomized studies with more patients which include a endoscopic bilateral plastic stent application, metalic stent applications and PTBD procedures, all together, and compare their success and survival results.