Geriatri kliniğinde yatan hastalarda akılcı ilaç kullanımı ve akılcı ilaç kullanımı ile yaşam kalitesi-düşme riski arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between rational drug usage and considerations of life quality-fall risk in use in hospitality in geriatric clinic
  1. Tez No: 478194
  2. Yazar: ALİ KALEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve amaç: Yaşlanma ile organ fonksiyonları azalırken beraberinde kronik hastalık sayısında artış olmaktadır. Yapılan çalışmalar yaşlanma ile beraber reçete edilen ilaç sayısının da arttığını göstermektedir . Çoklu ilaç kullanımı; ilaçların yan etkilerinde, ilaçlar arası etkileşim riskinde, tedavi maliyetinde, hospitalizasyon gereksiniminde, medikal tedaviye uyumsuzluk oranlarında ve buna bağlı gelişen problemlerde artışa neden olmaktadır. Bu çalışmada Geriatri Servisinde yatmakta olan hastalarda uygunsuz ilaç kullanım oranları ve uygunsuz ilaç kullanımı ile yaşam kalitesi-düşme riski arasındaki ilişkinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Gaziantep Tıp Fakültesi Geriatri Servisinde yatan 65 yaş ve üzeri 342 hastayı dahil ettik. Katılımcılara START/STOPP kriterleri ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ve Hendrich II düşme riski ölçeğini uyguladık. Bununla beraber hastaların yaş, cinsiyet, kronik hastalık sayısı,son bir sene içerisinde hastaneye yatış sayısı ve kullandığı ilaç sayısına baktık. Bulgular: Katılımcıların medyan yaşı 72.0+ 6.4, cinsiyet dağılımı ise kadın olanların oranı %55.0, erkek olanların oranı %45.0 idi. STOPP kriterlerine göre en az bir adet uygunsuz ilaç kullanan hasta sayısını 88(%25.7) olarak saptadık. START kriterlerine göre hastalarda gözardı edilen en az bir adet ilaç kullanım sayısı 225(%65.8) olarak saptandı. Sonuç: Sonuç olarak, bu çalışmada 65 yaş ve üstü hastaların büyük çoğunluğuna kronik hastalıkların eşlik ettiği ve bunun hastalarda polifarmasi sıklığını arttırdığı görülmüştür. Polifarmasi ilaca bağlı istenmeyen etkiler ve ilaç kullanımı ile ilgili uygunsuzlukların görülme sıklığının artmasına neden olmuştur. Uygunsuz ilaç kullanımının önlenmesi ile hastaların yaşam kalitesinin yükseleceğini, düşme riski oranlarının ve hospitalizasyon sayılarının azalabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background and aim: As the organ functions decrease with aging, there is an increase in the number of chronic diseases. Studies show that prescribed drug number increases by aging. Multidrug use causes side effects, drug interaction risk, treatment cost, hospitalization requirement, medical treatment nonconformity rates and related problems. We aimed in this study, to investigate the relationship between inappropriate drug use rates and quality of life-risk of falls in Geriatric Service. Materials and Methods: We included into our study 342 patients (65 years and over) hospitalized at Geriatric Service, Faculty of Medicine Gaziantep University. We performed participants START/STOPP criteria, SF-36 Life Quality Scale and Hendrich II Fall Risk Scale. However, we looked at the age, sex, number of chronic illnesses, medications, hospitalizations in the last one year. Results: Median age of participants was 72.0±6.4, sex ratio was %55.0 female and %45.0 male. According to the STOPP criteria, we found that the number of patients using at least one inappropriate drug was 88 (25.7%). According to the START criteria, at least one drug use that was neglected in the patients was found to be 225 (65.8%). Conclusions: In conclusion, this study showed that the majority of patients over 65 years have chronic illnesses, and polypharmacy together whit this condition. Polypharmacy causes increase in adverse events and wrong uses of drugs. We believe that prevention of inappropriate drug use will increase life quality of patients and will decrease the risk of falls with the number of hospitalizations.