Metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obez hastalarda aort sertliği ve karotis intima media tabakasının kalınlığı
Carotid intima media thickness and aortic stiffness in metabolically healthy and unhealthy obese patients
- Tez No: 478245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET ÖZÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında en önemli ölüm nedenidir.Yapılan birçok çalışma, benzer vücut kitle indeksine sahip hastalar arasında, diyabet ve kardiyovasküler hastalığa yol açma riski açısından farkların bulunduğunu, farklı kardiyome¬tabolik faktörlerin suçlanabileceğini desteklemekte¬dir. Çalışmamız; metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obez hastalarda aort sertliği ve karotis intima media tabakasının kalınlığının metabolik sendrom kriterleri ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleriyle ilişkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmamıza Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Poliklinikleri'ne Kasım 2015 ve Haziran 2016 tarihleri arasında başvuran, bilinen diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, tiroid ve koroner arter hastalığı olmayan yaşları 19 ile 62 arasında değişen, toplam 98 obez kadın hasta alındı. Metabolik olarak sağlıklı obezler ve sağlıksız obezler olarak iki grup oluşturuldu. Tüm olguların demografik ve klinik verileri kayıt edildi, karotis intima media kalınlıkları ölçüldü ve aort sertliği değerleri hesaplandı. Metabolik olarak sağlıklı obezler ve sağlıksız obezlerin oluşturduğu iki grubun aort sertliği ve karotis intima media kalınlıkları karşılaştırıldı. Karotis intima media kalınlığının yaş, vücut kitle indeksi, bel çevresi, sistolik ve diyastolik tansiyon arteryel değerleri, yüksek duyarlılıklı c-reaktif protein, kreatinin, lipid profili, glikolize hemoglobin, açlık kan glukozu, TSH ve insülin direnci ile ilişkisi değerlendirildi. Çalışmamıza katılan metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obezlerin oluşturduğu gruplar arasında karotis intima media kalınlıkları karşılaştırıldığında anlamlı fark bulundu. Çalışmamıza katılan metabolik olarak sağlıklı ve sağlıksız obezlerin oluşturduğu gruplar arasında aortik strain değeri metabolik sendrom olanlarda olmayanlara göre daha düşük bulundu ancak istatistiki açıdan anlamlı fark tespit edilmedi. Çalışmamızda aortik strain ile metabolik sendrom kriterleri ve karotis intima media kalınlığı arasında negatif korelasyon gösterildi. Çalışmamızda karotis intima media kalınlığı ile kardiyovasküler risk parametreleri olan yaş, bel çevresi, sistolik ve diyastolik kan basıncı, açlık kan glukozu, HbA1c, total kolesterol, LDL kolesterol arasında anlamlı istatistiki ilişki bulundu. Yaptığımız çalışmanın sonuçları karotis intima media kalınlık ölçümünün, obez bireylerde, bir metabolik sendrom kriteri ve artmış kardiyovasküler riskin noninvaziv bir belirteci olarak kullanılmaya aday bir parametre olabileceğini, metabolik olarak sağlıksız bireylerde kardiyovasküler koruma açısından daha agresif tedavi modalitelerinin benimsenmesi gerektiğini öngördürebilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most important cause of mortality worldwide. Many studies have suggested that different cardiometabolic factors may be blamed for differences in the risk of developing diabetes mellitus and cardiovascular disease among patients with similar body mass index. In this study, we aimed to determine the association of aortic stiffness and carotid intima media thickness with metabolic syndrome criterion and cardiovascular risk factors in metabolically healthy and unhealthy obese patients. Ninety-eight obese women admitted to the Mengücek Gazi Training and Research Hospital internal medicine clinics in Erzincan, with unknown diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, thyroid and coronary artery disease and aged between 19 and 62 years were included in to this study between November 2015 and June 2016. Participants separated into two groups as metabolically healthy obese and metabolically unhealthy obese individuals. Demographic and clinical data of all cases were recorded. The measurements of carotid intima-media thickness and aortic strain were recorded as clinical data and compared in two groups.The association of carotid intima media thickness and aortic strain with age, body mass index, waist circumference, systolic and diastolic blood pressure arterial values, high sensitivity c-reactive protein, creatinine, lipid profile, glycosylated hemoglobin, fasting blood glucose, TSH and insulin resistance were evaluated. Statistically significant difference was found in patients when comparing carotid intima media thickness between metabolic healthy obese and unhealthy obese groups. There was no significant difference in the aortic stiffness values between the metabolic healthy and unhealthy obese groups, but he aortic strain value was lower in patients with metabolic syndrome. There was a negative correlation between aortic strain and metabolic syndrome criteria and carotid intima media thickness. Additionally, statistically significant association between carotid intima media thickness and cardiovascular risk parameters such as age, waist circumference, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, fasting blood glucose, HbA1c, total cholesterol, LDL cholesterol were also determined. Carotid intima thickness measurement between metabolically healthy and non-healthy obese groups can be considered as a parameter for metabolic syndrome and a noninvasive parameter of increased cardiovascular risk in obese individuals and this may predict that more aggressive treatment modalities should be adopted in terms of cardiovascular protection in metabolically unhealthy individuals.