Travmatik geçmişi olan eşik altı belirtileri bulunan iki uçlu bozukluk tanılı hastalara göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) terapisi uygulaması
The application of eye movement desensitization and reprocessing (EMDR) therapy to the patients with bipolar disorder who have traumatic past and are diagnosed with subclinical symptoms
  1. Tez No: 478262
  2. Yazar: CANSU ULAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKERİYA YELBOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, EMDR terapisinin travmatik yaşantıları olan İUB tanılı hastalara uygulanması ve takip süresince genel aksiyete, travma ve eşik altı belirtilerinin azaltılması amaçlandı. İUB 1 ve 2 tanılı remisyon döneminde olan 21 hasta gönüllük esasına göre tedavi grubunda 10 kişi kontrol grubunda 11 kişi olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Her iki gruba çalışmanın başlangıcında sosyodemografik veri formu dolduruldu. Her iki gruba Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDS), Hamilton Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ), Durumluluk Sürekli Kaygı Ölçeği (STAİ 1-2), Travma Sonrası Bilişler Ölçeği (TSBÖ) çalışmanın başlangıcında 2., 5., 8., 12., 24. haftalarda uygulandı. Terapi grubundaki hastaların klinik görüşme ve yapılan testler ile travmatik etkisi devam eden majör travmatik anıları seçilerek EMDR terapisi ile işlendi. EMDR sekiz aşamadan oluşan tedavi protokülünden oluşur ve Adaptif Bilgi İşleme Sistemi (AİP) modelini temel alır. AİP modeline göre, hastanın işlevsel olarak depolanmış stresli anıları yeniden işleyip, bellek ağlarına adaptif olarak entegre olursa, ilişkili psikopatolojisi çözülür. Çalışmada terapiler 12. haftada, hasta takibi ise 24. haftada sonlandırıldı. Belirtilen sürede terapi ve kontrol grubunun medikal tedavisine devam edildi. EMDR terapisi yapılan grupta OEÖ, HAM-D, YMDS, STAİ 2, TSBÖ puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı azalma olduğu bulundu. Bu çalışma EMDR terapisinin İUB belirtileri, hastalık şiddeti, aksiyete ve TSSB belirtileri üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Çalışmamız EMDR terapisinin travmatik geçmişi olan İUB tanılı olgularda geçerli bir ek tedavi yöntemi olabileceğine yönelik ön kanıt niteliği taşımaktadır ancak daha geniş örneklemlerle uzun süreli izlem çalışmaları ile desteklenmeye ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to apply EMDR therapy on patients diagnosed with Bipolar disorder (BD) who had traumatic experience and to reduce the general anxiety, trauma and subclinical symptoms throughout the follow-up. Twenty one patients who are in remission period being diagnosed with BD 1 and 2 were separated into two groups; 10 in treatment group and 11 in control group on a volunteer basis. Both group participants were asked to fill sociodemographic data form at the beginning of the study. Young mania rating scale (YMDS), Hamilton rating scale (HAM-D), İmpact of effects rating scale (İES-R), State-trait anxiety inventory (STA 1-2), Posttraumatic cognitions scale (PCTİ) were applied on both groups at the beginning of the study; in the 2., 5., 8., 12., 24.weeks.The major traumatic memories which keep their traumatic effects on patients were selected through clinical conference and the tests and they were treated by EMDR therapy. EMDR consists of a treatment protocole of eight phases and is based on adaptive information processing model. When the stressful memories of the patient which were stored functionally are re-processed and integrated adaptively into the storage network, the relates pschopathology can be cured. In the study, the therapy was concluded in the 12. week and the patient follow-up was concluded in the 24. week. In the stated process, the medical treatment of the therapy and control groups continued. İn the EMDR-applied group; İES-R, HAM-D, YMDS, STAİ 2, PCTİ points were observed to have a considerable decrease. This study reveals that EMDR therapy has positive effects on BD symptoms, decease severety, anxiety and PTSD symptoms. Our study stands as a pre-proof that EMDR therapy can act as an additional treatment which is applicable on BD diagnosed phenomena; however, it still needs to be supported by a wider sampling through a long-term observational study.