Atatürk arboretumu koleksiyonunda bulunan odunsu taksonların kabuk morfolojisi ve terminolojisi üzerinde araştırmalar
The morphological and terminological studies on the barks of the woody taxa collection of atatürk arboretum
- Tez No: 478294
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Arboretum'lar, doğru biçimde etiketlenmiş ağaç, çalı ve diğer odunsu ve otsu bitkilerin gerek botanik eğitiminde ve araştırmalarında kullanmak, gerekse yöre halkına bitkisel çeşitliliği sergilemek amacı ile kurulmuştur. Atatürk Arboretumu, 1949 yılında kurulan Türkiye'nin ilk arboretumu ve günümüzde Atatürk arboretumu koleksiyonunda 2000'e yakın farklı odunsu takson bulunmaktadır. Genel olarak kabuk epidermisin en önemli kısmı olarak bir takım farklı dokular içerir. Bu doku yıllar geçtikçe yani bitki yaşlandıkça farklı özellikler kazanır ve mantar dokusu (fellem) da biriktirerek çeşitli kalınlıkta ve görünümde“kabuk”adını alır. Odunlu taksonlarda kabuk özellikleri (yapı ve renk) o bitkinin teşhis edilmesi ve sınıflandırılmasında önemli bir karakter olarak iş görür. Uluslararası kabuk terminolojisinde sıkça kullanılan terimler arasında“Düz”“Şeritsi”,“Dikey-çatlaklı”.“Pulsu”ve“Plakamsı”bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arboretum is a botanical garden containing living collections of woody plants intended at least partly for scientific study. Atatürk Arboretum is the first arboretum of Turkey was founded in 1949, and today includes an estimate of 2000 different woody taxa. Generally bark includes a number of different tissues the most important tissue is epidermis. This tissue gains over the years, the different features, and accumulating the special tissue (phellem) in various thickness, and creates bark. Trees show great diversity in their bark morphology (structure and color) which helps in the taxonomic identification of the species. In the international bark terminology some of the terms commonly used such as: Flat- Not broken, Longitudinal peeled and curled-tapeless, vertical-jointed, vertical-stripe.