İstanbul Atatürk Arboretumu'nda zarar yapan böcekler üzerine araştırmalar
The Harmful insects of Atatürk Arboretum
  1. Tez No: 77943
  2. Yazar: H.HÜSEYİN CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
oz Atatürk Arboretumunda Zarar Yapan Böcekler Çalışmanın amacı, Atatürk Arboretumunda zarar yapan böcek türleri ile bunların yayılışları, konukçu bitkileri ve morfolojilerini incelemektir. Çalışmaya başlamadan önce bu konuyla ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Arazide toplanan erginler konunun uzmanlarından da yararlanılarak teşhis edilmiş ve bunların morfolojileri, yayılışları ve konukçulan arazi ve laboratuvar çalışmaları ile belirlenmiştir. Sonuç olarak Atatürk Arboretumu alamnda 24 familyaya mensup 69 türün varlığı tespit edilmiştir. ABSTRACT The Harmful Insects of Atatürk Arboretum The distributions, host plants and morfologies of the harmful insects of Atatürk Arboretum were investigated by this study. At the beginning of this study, all available literature have been checked. The collected species were idenified by the supervision of the specialists. Also, the morfology, distribution and host plants of these insects were studied in the laboratory and field. As a result, 69 insect species belong to the 24 families have been determined.
Özet (Çeviri)