Güvenli uygulamalar için biyometrik tabanlı şifreleme anahtarı üretimi
Biometric based crytographic key generation for secure applications
- Tez No: 478296
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giderek artan internet kullanımı yüzünden daha fazla sayıda kişi internet dolandırıcılığı olaylarına her gün maruz kalmaktadır. Kullanıcılar tarafından tanımlanan şifreler genellikle zayıf, kırılabilir ve tahmin edilebilir özelliktedir. Bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yolu biyometrik şifreleme sistemleri kullanmak olarak görülmektedir. Biyometrik parametre tabanlı sistem temel olarak iki ana konu için çözüm önermektedir. Bu sorunlardan biri, şifreyi unutmak ya da kaybetmek olasılığıdır ki biyometrik sistemlerin doğası gereği böyle bir sorun söz konusu değildir. İkinci olarak, biyometrik parametre tarafından oluşturulan anahtarın benzersiz oluşudur. Bu amaçla, parmak izi bir matrise dönüştürülür ve bu matristen istenilen benzersiz bir anahtar üretilir. Bu benzersiz anahtarın yardımıyla açık anahtar üretilir. Bu tez çalışmasında, biyometrik parametreyi temel alan ve böylece açık anahtar üreterek RSA algoritmasının daha güçlü hale getirilmesini sağlayan bir algoritma önerilmiştir. Çalışmamızda kullanılan matematiksel yaklaşımın basitliği nedeniyle önerilen yöntem biyometrik parametreden tekil anahtarı üretmek için çok etkili ve hızlı bir yoldur. Oluşturulan bu yeni yöntemin güvenli olduğu RSA üzerinde yapılan kriptoanaliz yöntemleri üzerinden gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
More and more people are exposed to internet fraud every day because of the increasing use of the internet. The passwords defined by the users are generally weak, fragile and predictable. The best way to overcome this situation is to use biometric encryption systems. The biometric parameter based encryption systems basically suggest solutions for two main issues. One of these problems is the possibility of forgetting or losing the password, which is not the nature of biometric systems. Secondly, the uniqueness of the key generated by the biometric parameter. For this purpose, the fingerprint is transformed into a matrix, and a unique key is obtained from this matrix. The public key is generated by helping of this unique key. In this thesis study, an algorithm is proposed which is based on the biometric parameter, thus generating a public key, which makes the RSA algorithm stronger. Because of the simplicity of the mathematical approach used in our work, the proposed method is a very effective and rapid way to generate a unique key from a biometric parameter. Cryptoanalysis methods on RSA show that this new method is safer.