BioSec: Framework for Biometric Authentication for Secure and Private Communication among Edge devices in IoT and Industry 4.0
BioSec: IoT ve Endüstri 4.0'da Edge Cihazları Arasında Güvenli ve Gizli İletişim için Biyometrik Kimlik Doğrulama Çerçevesi
  1. Tez No: 982164
  2. Yazar: MUHAMMED GÖLEÇ
  3. Danışmanlar: DR. SUKHPAL SINGH GILL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary Unıversıty Of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Akıllı ev, e-ev bakımı, akıllı ulaşım gibi IoT tabanlı uygulamalar insan hayatına katkıda bulunmaktadır. Ancak IoT teknolojisi avantajlarının yanı sıra veri güvenliği ve gizlilik gibi bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. IoT tabanlı sistemlerde güvenlik ve gizliliği sağlamanın bir yolu kullanıcı kimlik doğrulamasıdır. Kullanıcı kimlik doğrulaması, pin ve token tabanlı gibi geleneksel yöntemlerle yapılmaktaydı. Bu yöntemlerin unutulma, çalınma ve yetkisiz olmayan başka bir kullanıcıyla paylaşılma gibi sınırlamaları olduğundan, son yıllarda trend olan biyometrik kimlik doğrulama ile yapılmaya başlanmıştır. Biyometrik veriler kişiseldir ve çalınması halinde tekrar üretilemez. Ayrıca, biyometrik kimlik doğrulama kullanan IoT cihazlarında, biyometrik verilerin çalınması durumunda, IoT cihazının güvenliği ve kişisel verilerin gizliliği de risk altındadır. Tüm bu sorunları ele almak için, Edge Consumer Electronics (ECE) ile entegre olarak parmak izi kimlik doğrulaması ile IoT'de kimlik doğrulama sağlayan BioSec adlı bir biyometrik yöntem önerdik. Ayrıca, biyometrik verilerin hem iletim kanalında hem de veritabanında güvenliğini standart şifreleme yöntemiyle sağladık. Bu sayede önerilen yöntem, IoT ve Endüstri 4.0'da uç cihazlar arasında güvenli ve gizli iletişimi garanti altına almaktadır. Bu çalışmada, biyometrik şablonları korumak için kullanılan üç şifreleme yöntemini işlem süreleri açısından karşılaştırdık ve en kısa işlem süresine sahip yöntemin AES-128 bit anahtar şifreleme yöntemi olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the usage areas of Internet of Things (IoT) devices are increasing day by day. IoT based applications such as smart home, e-homecare, smart-transportation are contributing towards human life. However, in addition to the advantages of IoT technology, it also brings some challenges such as data security and privacy. One way to provide security and privacy in IoT-based systems is user authentication. User authentication was done using traditional methods such as pin and token based. Since these methods have limitations such as being forgotten, stolen and shared with another user who is not unauthorized, it has been started to be done with biometric authentication, which has been a trend in recent years. Biometric data are personal and, if stolen, cannot be reproduced. Besides, in IoT devices using biometric authentication, in case biometric data is stolen, the security of the IoT device and the privacy of personal data are also at risk. To address all these issues, we proposed a biometric method called BioSec to provide authentication in IoT integrated with Edge Consumer Electronics (ECE) with fingerprint authentication. Further, we ensured the security of biometric data both in the transmission channel and database with the standard encryption method. In this way, the proposed method ensures secure and private communication among edge devices in IoT and Industry 4.0. In this work, we have compared three encryption methods used to protect biometric templates in terms of processing times and identified that the method with the shortest processing time is the AES-128-bit key encryption method.