Mobil finans servisleri için güvenli yakın saha iletişimi destekli telefon istemcisi tasarımı ve geliştirilmesi
Secure near field communication enabled phone client design and development for mobile financial services
- Tez No: 478301
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM, YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, cep telefonlarının mobil cüzdan (mobile wallet) ve mobil finans servisleri sunan araç olarak kullanılabilmesi ve NFC teknolojisine özgü güvenli iletişim ve bilgi saklama problemlerinin çözülebilmesi için güvenli telefon istemcisi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu çalışmada mobil cüzdan servisi, istenen şekilde yapılandırılabilme ve genişletilebilme imkânına sahip bir ödeme altyapısı üzerinde bulunan çeşitli ödeme uygulamalarından meydana gelen bir sistemdir. Bir başka ifadeyle, mobil cüzdan servisi, GSM/3G servis sağlayıcıları, bankalar, kredi kartı firmaları (örnek; Mastercard, Visa vs.) ve kurumlar için sanal kredi kartı ve nakit para kullanımına izin veren önödemeli Saklanan Değer Hesabı (SVA-Stored Value Account) modelini kullanan mobil ticaret ve pazarlama uygulamaları, para transferi, hesap durumu ve yapılan işlem geçmişinin görüntülenmesi gibi kullanıcı ve satıcı için arayüzler ve yönetim uygulamaları sunan yüksek teknoloji uygulamasıdır. Bu uygulama ile kullanıcı hesaplarına, kredi kartları ve banka hesapları kullanılarak yükleme yapılabilir. Bu şekilde GSM/3G servis sağlayıcıları ve kurumlar, müşterilerine gerçek paranın kullanıldığı bir mobil cüzdan servisi sunabilme imkânına sahip olurlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a secure NFC-enabled phone client has been designed and developed to solve the intrinsic communication and information storage problems of NFC technology and thus, to use cellular phones as mobile wallet. Here, the mobile wallet service (MWS) refers to a system, which consists out of a configurable and extensible payment framework and various applications. In other words, the MWS and MFS are high-tech applications to provide proximity payment services to GSM/3G operators and enterprises using a prepaid SVA (Stored Value Account) model, which offers several client/supplier interfaces and management applications, such as mobile e-commerce and marketing applications, money transfer, balance and transaction history view, etc. This enables GSM operators and enterprises to deliver proximity payment to their customers via the mobile wallet service offering.