Ekmeklik buğday (Triticum aestivum SSP. Vulgare) bitkisinden peroksidaz enziminin saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification, characterization, and sensitivity to pesticides of peroxidase from wheat (Triticum aestivum SSP. Vulgare)
  1. Tez No: 478338
  2. Yazar: SEVGİ ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada POD farklı tekniklerle ekmeklik buğday (Triticum aestivum ssp. Vulgare) bitkisinden saflaştırıldı, karakterize edildi ve kinetik özelliklerinin yanısıra inhibisyonu da araştırıldı. Buğdaydaki POD, (NH4)2SO4 çöktürme, diyaliz, CM-Sephadex ve jel filtrasyon kromatografileri kullanılarak saflaştırıldı. Saflaştırılan POD enziminin saflığını kontrol etmek ve molekül kütlesini belirlemek için SDS-PAGE yapıldı ve molekül kütlesi 38.8 kDa bulundu. Ham ekstredeki POD enzimi üzerine yapılan karakterizasyon çalışmalarında optimum pH, optimum iyonik şiddet, optimum sıcaklık ve stabil pH sırasıyla 5,5, 0.1 M, 40 ºC, 6,5 olarak tespit edildi. Km ve Vmax değerleri Linewear-Burk grafiği çizilerek hesaplandı. Guaiakol ve H2O2 substratları için enzimin Km değerleri sırasıyla 2,467 ve 7,307 olarak belirlendi. POD enzimi üzerine CTAB (setil trimetilamonyum bromür), EDTA(etilendiamintetra asetik asit), sitrik asit ve sodyum azidin inhibisyon etkisi incelenerek en yüksek inhibisyon etkisi CTAB ve sitrik asit (%95 ve %94 inhibisyon) gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purification and characterization of peroxidase is currently growing of interested since peroxidases have implications in various industrial and biochemical areas. In this study, wheat peroxidase was purified and characterized using different techniques. Peroxidase from wheat was purified using (NH4)2SO4 precipitation, dialysis, CM-Sephadex anion exchange chromatography and SDS-gel electrophoresis. Enzyme kinetics were studied using two substrates: guaiacol and hydrogen peroxide. Km and Vmax values were calculated from Lineweaver-Burk graph for each substrate patterns. Km values for guaiacol and hydrogen peroxide were found as 2,467 and 7,307 respectively. Enzyme activity has been purified 284 folds. The pH and optimum temperature were 5,5 and 40 °C, respectively. Peroxidase had molecular mass of 38,8 kDa as determined by SDS-PAGE. The enzyme was highly inhibited by citric acid and setil trimetil amonyum bromür.