Termal gerilme altındaki izotropik ikili malzemenin gerilme şiddet katsayısı analizi
Stress intensity coefficient analysis of isotropic binary material under thermal stress
  1. Tez No: 478348
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan bu tez çalışması araldite ve çelikten oluşan on bir adet ikili malzeme numunesi üzerinde yapılmıştır. İlk olarak malzemeler üzerinde darbe testi yapılmış ve malzemenin dinamik parametreleri (ω, ξ, x) elde edilmiştir. İkinci olarak üç farklı sıcaklıkta (28°C, 35°C ve 50°C) malzeme üzerine yük uygulayarak oluşan gerinimler bulunmuştur. Daha sonra numuneler MARC nümerik analiz programında modellenmiş ve termal gerilmeler altında malzemenin ilk üç modunun frekans değerleri elde edilmiştir. Gerekli eşitlikler kullanılarak KI ve KII gerilme şiddeti faktörleri de bulunmuştur. Sonuç olarak da statik ve dinamik deneylerden elde edilen sonuçlar ile nümerik analiz sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out on eleven samples of binary material consisting of araldite and steel. Firstly, impact tests were performed on the materials and dynamic parameters (ω, ξ, x) of the material were obtained. Secondly, stresses were found by applying loads on the material at three different temperatures (28° C, 35° C and 50° C). Then the samples of the numerical analysis program MARC modeled and frequency values of the first three modes of the material under thermal stress were obtained. KI and KII stress intensity coefficient were also found using the necessary equations. As a result, numerical analysis results were compared with results obtained from static and dynamic experiments.