Aşağı Fırat havzasında bulunan beş ilin kuraklık analizi ve kuraklık indisinin yapay sinir ağları ile tahmini
Drought analysis of five province in Lower Euphrates basin and estimation of drought indices with artificial neural network
  1. Tez No: 478421
  2. Yazar: AHMET BAŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin en önemli havzalarından olan Fırat havzasının Aşağı Fırat Bölgesinde bulunan beş ile ait yirmi (20) meteoroloji gözlem istasyonlarından ölçülen uzun süreli aylık toplam yağış verileri kullanılarak, Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SYİ) yöntemi kullanılmıştır. Zamansal kuraklık değerleri 1, 3, 6, 9 ve 12 aylık zaman ölçeklerine göre değerlendirilmiş ve istasyon bazlı yağışlı ve kurak periyotlar tespit edilmiştir. Ayrıca kuraklığın tahmin edilmesi için Yapay Sinir Ağları (YSA) yardımıyla elde edilen SYİ değerlerinin tahmini için, 16 farklı girdi parametresine bağlı olarak oluşturulan modeller kullanılmıştır. Kuraklık analizi sonuçlarına göre, yaklaşık tüm istasyonlarda en uzun kurak dönemler 1988-2004 yılları arasında görülmüştür. Güncel SYİ değerlerinin YSA ile tahmininde en uygun sonucu, yağış verisi ve hesaplanan geçmiş SYİ değerlerinin beraber kullanıldığı model olmuştur. Çalışma sonucunda 3, 6, 9 12 aylık zaman ölçeklerine göre tüm istasyonların ele alınan ölçüm periyotlarının neredeyse yarısının kurak geçtiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, long-term monthly total precipitation data are measured at 20 meteorological observation stations located at lower Euphrates region of Euphrates basin which is one of the most important basins in Turkey, and Standardized Precipitation Index (SPI) method have been used. Temporal drought values have been evaluated according to a timescale of 1, 3, 6, 9 and 12 months and station-based wet and drought periods have been identified. Also, in order to forecast drought and estimate SPI values obtained with the help of artificial neural networks (ANN), models generated based on 16 different input parameters are used. According to the results of drought analysis, the longest drought periods were observed between 1988 and 2004, nearly in all stations. The optimal result in forecasting of current SPI values with ANN, is the model in which rainfall data and computed past SPI values are used together. As a result of the study, based on a 3, 6, 9, 12 month time scale it is determined that nearly half of the measurement periods of all stations examined, are drought.