Jet grout kolonlu temel takviye sistemlerinin nümerik oturma analizleri
Numerical settlement analysis of foundation underpinning systems with jet grout columns
  1. Tez No: 478438
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Daha önce literatürde sunulmuş olan bir jet grout temel takviye uygulaması için yapılan üç boyutlu sonlu elemanlar (3D SE) analizi bu tez kapsamında tanıtılmakta olup, sonlu elemanlar modelleme aşamalarının bu karmaşık zemin-yapı etkileşimi problemi için nasıl kullanılabileceğini açıklanmıştır. Böylelikle, sunulan modelleme tekniği sayesinde, tarihi binalar ve sığ duvar altı temelleri için jet grout tekniği ile yapılan takviye işleminin daha genel olarak tasarım uygulamalarında kullanımını kolaylaştırılmaktadır. Tez ayrıca tasarımı senaryosunu ve arazi şartlarının görüntü işleme tekniği kullanarak nasıl modellendiğini açıklamakta ve komşu yapıları dikkate alarak jet grout kolonlarla takviye edilmiş bir temel sisteminin nasıl modellenebileceğini açıklamaktadır. Tez, jet grout kolonlarla takviye edilmiş yüzeysel temeller için geliştirilmiş 3B SE modellerinin bu tür karmaşık temel takviye sistemleri için gerçekçi bir çözüm sağladığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The three dimensional finite element (3D FE) analysis conducted on a jet grout underpinning application practice previously undertaken in the literature is presented in this thesis to demonstrate how the finite element modelling process can be utilized for this complex soil-structure interaction problem and how the presented modelling technique can be applied on the more general underpinning designs with the jet grouting technique for the historical buildings and the shallow wall footings. Thesis also explains how the execution design scenario and the site conditions can be modelled using the image processing technique and how such a foundation system underpinned with jet grouting can be modelled including the consideration of the adjacent structures. Thesis concludes that the developed 3D FE models on the shallow wall footings underpinning jet grouting provides a realistic solution for such a complex underpinning systems.