Trichoderma sp.'nin mutant izolatlarının antagonistik potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of antagonistic potentiality of mutant isolates of Trichoderma sp.
- Tez No: 478439
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tarımsal ürünlerde toprak kökenli bitki patojeni funguslar ciddi kayıplara neden olurlar. Biyolojik kontrol,tarımsal ürünlerin korunması için diğer metodlara alternatif olarak ortaya çıkan, bitki hastalıklarının kontrolünde antagonistik fungusların artan kullanımını içermektedir. Bu amaçla kullanılan en yaygın fungal türlerden biri, Trichoderma türleridir. Bu çalışmada, Trichoderma spp. mutant izolatları izole edilmiştir. Mutant izolatların Macrophomina phaseolina'ya karşı antagonistik aktiviteleri ve Trichoderma spp.'nin mutant izolatlarının proteaz enzim aktiviteleri incelenmiştir. İzolatlar tarafından İn vitro proteaz üretim farklı koşullar altında değerlendirilmiştir. İzolatların tümü proteaz aktivite üretmiştir. Trichoderma spp. mutant izolatları çift kültürde M.phaseolina'ya karşı antagonistik aktivite göstermiştir. Trichoderma spp.'nin mutant izolatlarının abiyotik strese toleranslılığı in vitro koşullarda incelenmiştir. M.phaseolina'ya karşı en yüksek inhibisyon oranı (%98) 35˚C'de alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Soilborne plant pathegenic fungi also cause serious lasses in agricultural products. Biological control, antagonistic fungi for the control of plant diseases have increased efficiency and use of space has emerged as an alternative to other methods for the protection of agricultural products. For this purpose one of the most common fungal species are Trichoderma species. In this study, mutant ısolates of Trichoderma spp. were isolated. The antagonistic activities of mutant isolates against Macrophomina phaseolina and protease enzyme activities of mutant isolates of Trichoderma spp. were observed. In vitro production of protease by isolates was examined under various conditions. All of them were screened for protease activity. Trichoderma spp. mutant isolates showed antagonistic activity against M.phaseolina in dual culture. Trichoderma spp. mutant isolates were evaluated for their in in vitro conditions abiotic stress tolerance ability. The highest ınhibition value (98%) was obtained against M.phaseolina in 35˚C.