Dikdörtgen payandalı yüksek yığma duvarların düzlem dışı deprem dayanımları
Out-of-plane seismic resistance of high masonry walls having rectangular buttresses
  1. Tez No: 478440
  2. Yazar: RABİA İZOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARİF GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında payandalı yüksek yığma duvarların deprem dayanımları eşdeğer statik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu amaçla dikdörtgen kesitli yığma elemanların stabilite (kararlılık) analizleri için geliştirilmiş olan sayısal bir yöntemden faydalanılmıştır. Sayısal yöntem çatlamayı ve ikinci mertebe etkilerini hesaba katmaktadır. Duvarlar üst kesite etki eden tekil düşey ve yatay yükler, yatay deprem yükü ve kendi ağırlıkları altında bir prizmatik konsol eleman olarak modellenmiştir. Bir payandalı referans duvarın ve bir de Süleymaniye Camisinin kıble duvarının deprem katsayısına karşı yatay yer değiştirme eğrileri elde edilmiştir. Ayrıca referans duvar üzerinde parametrik analizler yapılarak, payandanın duvar düzlemine dik ve paralel boyutları, duvar malzemesinin fiziksel ve mekanik özellikleri, düşey yük ve bu yükün dış merkezliği gibi parametrelerin deprem dayanımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the seismic resistance of high masonry walls were investigated by equivalent static analysis method. For this purpose, a numerical model developed for the stability analysis of masonry elements with rectangular cross-section is utilized. The numerical model adds cracking and second order effects and the walls are divided ideally into a sufficient number of elements, each having uniform constant curvature. The walls are modeled as individual prismatic horizontal and vertical loads acting on the upper section, a horizontal earthquake load and a prismatic console element under their own weight. Horizontal displacement curves were obtained for a buttress reference wall and for the kible wall of the Süleymaniye Cami against the seismic coefficient. In addition, parametric analyzes were performed on the reference wall to investigate the effects on the strength of the parameters such as wall fragility, physical and mechanical properties of the material.