Çöl kökenli tozların bulut içi reaksiyonları sonucu atmosferik CO2 ve CH4 oluşumuna etkilerinin incelenmesi
The study of desert dust cloud interactions and its impact on atmospheric CO2 and CH4 formation
- Tez No: 478472
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEMAL SAYDAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bilim tarihinde ilk defa olmak üzere atmosferde, metanın oksik koşullar altında oluştuğu gösterilmiştir. Bu devrim niteliğindeki keşif atmosferde metan oluşumu ve sera gazı konusundaki anlayışımızı tamamen değiştirecektir. Süreç, uzun menzilli taşınım sırasında çöl tozunun bulut suyuyla etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Çöl tozu içerisinde bulunan bakteri ve mantarlar bulut içerisindeki su ile temas etmeleri sonrasında oksalat üretmektedirler. Kil minerali içerisindeki demir ile birleşen oksalat demir oksalat oluşumuna neden olmaktadır. Güneş enerjisinin de yardımı ile parçalanan demir oksalat atmosferdeki doğal karbondioksitin halen bilim dünyası tarafından fark edilemeyen kaynağıdır. Atmosferde, karbondioksit ile aynı zamanda oluştuğu izlenen ve bu çalışmada da varlığı kanıtlanan metanın oluşum mekanizması ise yine tozların içerisinde olduğu varsayılan kitin molekülünün parçalanması ile oluşmaktadır. Kitin çöllerin geçmiş zamanda göller, ormanlar ile kaplı olmasından kaynaklanmakta ve günümüzde de atmosferik metanın oluşmasında rol almaktadır. Reaksiyon zincirinin ana unsuru bakteri ve mantarlardır. Çünkü Gama radyasyonu ile sterilize edilen toz örneklerinde metan oluşumu izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
For the first time in scientific history it has been shown that methane is formed under oxic conditions in atmosphere. This iconoclastic discovery will totally change our understanding of atmospheric methane formation and greenhouse gases. The process stems from the interaction of desert dust with cloud water during the course of its long range transport. Bacteria and fungi in desert dust produce oxalate after they come in contact with water in the cloud. The oxalate associated with the iron in the clay mineral causes iron oxalate formation. The iron oxalate, which is destroyed by the help of solar energy, is the source of natural carbon dioxide in the atmosphere which is still not recognized by the scientific world. The mechanism of formation of methane in atmosphere, which is observed at the same time as carbon dioxide and proved to be present in this work, is also formed by the disintegration of the chitin molecule presumed to be in the dusts. Chitin is caused by the fact that the deserts are covered with forests lakes and rivers in the past, and at present they are also involved in the formation of atmospheric methane. The main elements of the reaction chain are bacteria and fungi since methane formation is not observed in dust samples sterilized with gamma radiation.