Yüksek verimli F-sınıfı mikrodalga güç yükselteç tasarımı
High efficiency class-F microwave power amplifier design
- Tez No: 478498
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Modern radar ve haberleşme uygulamalarında verici sisteminin çıkış gücü, tasarımlarda belirleyici faktördür. Bunun sonucunda yüksek güç çıkışı sağlayabilen güç yükselteçlerinin tasarımı önem kazanmıştır, fakat bu durumda tüketilen gücün fazla olması problem oluşturmuştur. Bu problemi çözmek için büyük soğutma sistemi kullanılan düzenekler üretilmiştir. Bu çözüm, sistemi büyütür ve maliyeti arttırır. Günümüz teknolojisinin küçük ve taşınabilir sistemlere yönelmesi ve enerji tüketimini azaltarak maliyeti düşürmek istemesiyle yeni çözümler gerekmiştir. Bu durumda çözüm olarak güç yükselteçlerinde tüketilen güç seviyesini düşürerek, güç yükseltecinin verimini arttırmak hedeflenmiştir. Anahtarlamalı güç yükselteç tasarımları (E-sınıfı veya F-sınıfı gibi) yüksek verim sunmaktadır. F-sınıfı güç yükselteç tasarımında, tek ve çift harmonikler uygun empedans değerine sahip olacak şekilde tasarlanır. Akım ve gerilim dalga biçimlerinin iç içe girmesi, her bir harmoniğin kontrolü ile azalır ve bunun sonucunda güç yükseltecinin güç tüketimi düşer. Bu tez çalışması kapsamında 2.6 GHz frekansında 41.93 dBm çıkış gücü sağlayan %72.2 akaç verimliliğine sahip F-sınıfı güç yükselteç tasarımı yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Modern radar and communications applications, the transmitter output power is the decisive factor in the design of the system. As a result of this, the design of power amplifiers that can provide a high power output has gained importance, but in this case, the consumed power has created more problems. Great cooling system that uses manufactured devices to solve this problem. This solution increases the system cost increases. Turn to the system of today's technology small and portable, and wanted to reduce costs by reducing energy consumption, new solutions are required. In this case as the solution by lowering the level of power that is consumed in the power amplifier, aimed to increase the efficiency of the power amplifier. Switched mode power amplifier designs (the Class E or Class F), high efficiency offers. Class-F power amplifier design are designed to be appropriate to have even and odd harmonics in the impedance value. Current and voltage waveforms, with the control of each harmonic is reduced to overlap and as a result, the power consumption of the power amplifier is reduced. In this thesis study, Class-F power amplifier with 72.2% drain efficiency, which provides an output power of 41.93 dBm at 2.6 GHz frequency has been designed.