Hidrodinamik kavitasyona dayalı medikal uygulamalar için bir mikromanipülatör tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a micromanipulator based on hydrodynamic cavitation for medical applications
- Tez No: 478564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜVET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, böbrek taşına ve prostat bölgesine müdahale edebilecek bir sistoskop prototip sistemi geliştirilmiştir. Endoskopi ve endoskop sistemleri tanıtıldıktan sonra, sistoskop kavramı açıklanmıştır. Böbrek taşı ve prostat problemleri ve tedavi yöntemleri açıklandıktan sonra sunulan hidrodinamik kavitasyon metodu sunulmuş ve geliştirilen prototip sistemi detaylandırılmıştır. İhtiyaçlar göz önüne alınarak eğilme ve dış çap hesaplamaları yapılmıştır. Bu bilgilere göre katı model tasarımı tamamlanmıştır. Modellenen parçalar farklı malzemelerden farklı üretim metodları kullanılarak üretilmiştir. Deney düzeneği kurulduktan sonra Stewart platform kullanılarak tendon yapının kontrolü tamamlanmış ve gerçek deney taşı kullanılarak yapılan deneyler başarılı sonuçlar vermiştir. Çalışma sonucunda, X ve Y eksenlerinde ±40° aralığında eğilebilen, joystick kontrollü, 10 mm dış çapa sahip ve fiberoptik ışık kaynağı ile birlikte bulunan su geçirmez medikal kamerayı içeren bir prototip üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a cystoscope prototype system to treat kidney stone and prostate has been developed. After introducing endoscopy and endoscope systems, the concept of cystoscope was explained. After the identification of the kidney stone and prostate problems and the actively used treatment methods, the proposed hydrodynamic cavitation method is explained and the prototype system developed is elaborated. The bending and outer diameter calculations were completed in consideration of the needs. According to the information solid model designs of the parts were finished. The modeled parts were manufactured using different materials and different production techniques. After the test setup was established, the control of the tendon structure prototype was completed using Stewart platform, and studies with real kidney stones showed successful results. As a result of the studies; the prototype system has been developed that includes a flexible part which bends up to ±40° in X and Y axes, joystick controlled, has 10 mm outer diameter, a waterproof medical camera enclosed by fiber optic light source.