Ridge regresyon yönteminin farklı paket programlarıyla uygulanması
Ridge regression method with implementation of the different package programs
- Tez No: 478565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda, öncelikle regresyon analizi anlatılacaktır. Regresyon analizi basit ve çoklu regresyon olarak ikiye ayrılır. Bu yöntemlerin geçerli olması için bazı varsayımların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu varsayımlardan biri olan çoklu doğrusal bağıntı problemi; kısaca bağımsız değişkenler arasında bağıntı olması anlamına gelmektedir. Bu problemi ortadan kaldıracak yöntemlerden biri olan ridge regresyon yöntemi uygulamalarımızda kullanılacak ve bazı istatistik paket programları yardımıyla analizler yapılacaktır. Önce en küçük kareler yöntemi kullanılarak regresyon analizleri yapılacak daha sonra Ridge Regresyon analizi yapılarak sonuçlar yorumlanacaktır. SPSS 23, NCSS 11 ve R studio 3.4.0 programları ile yapılan analizler ayrıntılı olarak anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, first of all regression analysis will be explained. Regression analysis are divided into simple and multiple regression. For this method to be valid, certain assumptions needs to be made. Multicollinearity problem is one of the most important assumption. It means that correlation between the independent variables. One of the methods to eliminate this problem is Ridge regression method. By using the method multiple linear regression, regression analysis will be performed. First, regression analysis will be done using least squares method after that the results will be interpreted by ridge regression analysis. The analyzes made will be explained in detail by using SPSS 23, NCSS 11 and R studio 3.4.0 programs.