Yeni nesil ilkokullarda öğrenme ortamları tasarım destek kılavuzu
Learning environments design support guide in next generation primary schools
- Tez No: 478568
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER AYTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
21. yüzyıl okulları, yeni nesil okullar olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda eğitim biliminde yeni nesil okullarla ilgili yapılan çalışmalar mimarlık disiplininin katkılarıyla birlikte oluşturulmaktadır. Yeni nesil okullarda öğrenme ortamı sınıflarla sınırlandırılamaz. Öğrenme odaklı öğrenme yaklaşımlarına göre, çocuklar için öğrenme sürecini etkileyen her ortam öğrenme ortamıdır. Bu bağlamda“öğrenme ortamı”kavramının benimsenen anlayışın ötesinde yeni bir bakış açısıyla algılanması gerekmektedir. Çalışma kapsamında incelenen okul tasarım kılavuzlarında okulların ve öğrenme odaklı öğrenme ortamlarının tasarımına ilişkin ilkeler bulunmamaktadır. Bu kılavuzlara MEB'in oluşturduğu“Eğitim Yapıları Asgari Tasarım Standartları Kılavuzu”dahildir. Bu çalışmanın amacı, yeni nesil ilkokullarda öğrenme ortamı kavramını sorgulamak, yeni nesil okulların ve öğrenme ortamlarının tasarımına ilişkin mimarlara, tasarımcılara kılavuz olacak, MEB tasarım kılavuzuna destek olacak bir tasarım destek kılavuzu oluşturmaktır. Çalışmada, öğrenme odaklı farklı öğrenme yaklaşımları/ortamları ve okul tasarım kılavuzları irdelenmiştir. Çalışma kapsamı, ilkokulun çocuğun hayatındaki yeri ve önemi vurgulanarak ilkokullarla sınırlandırılmıştır. Çalışma kapsamında mevcut ve yıkılıp yerine yenisi inşa edilen devlet okullarındaki eğitimci ve idarecilerle görüşmeler yapılarak sorun tespitleri yapılmıştır. Literatür araştırmasının yorumlanması ve yapılan görüşmelerin analizinin sonuçlarından belirlenen anahtar kodlarla tasarım destek kılavuzunun ilkeleri oluşturulmuştur. Tasarım destek kılavuzuyla yeni nesil ilkokulların tasarımı ve öğrenme ortamı kavramına yeni bir bakış açısı kazandırılmış; mimarlara, tasarımcılara, eğitimci ve yöneticilere rehber olacak bir veri tabanı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
21st century schools are defined as the new generation schools. In recent years studies on new generation schools in educational science have been developed together with the contributions of architectural discipline. For the new generation schools, the learning environment can not be limited to classes. According to learning-focused learning approaches, any environment that influences the learning process for children is the learning environment. In this context, the concept of“learning environment”needs to be perceived beyond a new understanding. The school design guidelines examined within the scope of the study do not contain schools and design principles for learning-focused learning environments. These guidelines include the“Guide to Minimal Design Standards for Education Constitution”issued by the Ministry of National Education. The aim of this work is to Question the concept of learning environment in the new generation primary school, create a design support guide for architects of the next generation schools and learning environments, which will guide the designers and support the national education department design guide. Different learning approaches/environments and school design guidelines were examined in the study. The scope of the study is limited to primary schools by emphasizing the importance and place of primary school children in their lives. Within the scope of the study, problems were identified by making interviews with educators and administrators in existing and renewed public schools. Principles of the design support guide have been established with key codes determined from the interpretation of the literature survey and the analysis of the interviews conducted. The design support guide has given a new perspective to the concept of design and learning environment of the new generation primary schools; A database to guide architects, designers, educators and managers.