Ayios Ioannis Theologos Manastırı'nın mimari özellikleri, koruma sorunları ve restorasyon projesi önerisi
Architectural features, conservation problems and proposal restoration project of The Monastery of Ayios Ioannis Theologos
- Tez No: 478571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Ganohora bölgesi; Trakya'da Tekirdağ iline bağlı Kumbağ'ın güneyinden, Marmara Denizi batı kıyısı boyunca, Eriklice yerleşimine kadar uzanan ve antik dönemden beri iskân edilen bir alandır. Roma ve Bizans dönemlerinde Ganohora olarak adlandırılan bölge, Ganos Dağı eteklerinden Marmara Denizi kıyılarına kadar olan alanı kapsar. Yüksek lisans tez çalışmasında, Ganohora'da yer alan ve 19.yy'ın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilen Rumlardan kalan Ayios Ioannis Theologos Manastırı korunması gerekli kültürel miras özelliği gösteren bir yapı olarak incelenmiştir. Ayios Ioannis Theologos Manastırı kullanıcısını kaybetmiş fakat özgün mimari dokusunu ve karekteristik özelliklerini kısmen koruyarak günümüze kadar ulaşabilmiştir. Tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm çalışma ile ilgili kaynakları, çalışmanın amacı ve kapsamının belirtildiği giriş bölümüdür. İkinci bölümde, teze konu olan Ayios Ioannis Theologos Manastırı'nın yer aldığı Ganahora bölgesindeki yerleşimin ve manastırların tarihçesi hakkında bilgiler verilerek yapının inşa edildiği bölge ve yakın çevresi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, manastırlar ve tarihsel süreçde mimarilerinin oluşum aşamaları hakkında bilgi verilmiştir. Genelde manastır yaşamının mimariye yansımaları, özelde ise Ortodoks manastır mimarisi hakkında örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, Ayios Ioannis Theologos Manastırı'nın tarihsel geçmişi ve bugünkü durumu incelenmiş, rölövesi alınan kompleksin tüm bölümlerinin bozulmaları saptanarak plan, cephe özellikleri ve yapım sistemi başlıkları altında mimari özelliklerine değinilen analitik bir belgeleme ve inceleme yapılmıştır. Beşinci bölümde, yapılan araştırmalar ışığında Ayios Ioannis Theologos Manastırı'nın ilk inşa edildiği dönemdeki özgün durumuna ilişkin tespitler yapılmasına ve çizilen restitüsyon projesi hakkında bilgiler verilmiştir. Altıncı bölümde, yasal koruma altındaki manastırın, koruma sorunlarının tanımlanması, değerinin anlaşılması, tarihinin araştırılması, belgelenmesi, korunması, tanıtımının yapılması ve günlük yaşama yeniden kazandırılmasını sağlayacak öneriler geliştirilmiştir. Yedinci ve son bölümde ise yapılan tez çalışması değerlendirilmiştir. Tez kapsamında yapılan çalışmanın bölgedeki günümüze ulaşan son manastır olan Ayios Ioannis Theologos Manastırı'nın korunması için ileride yapılabilecek koruma ve onarım faaliyetlerine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ganohora region extends from the south of Kumbağ in the province of Tekirdağ in Thrace, along the western coast of the Sea of Marmara to the Eriklice settlement and has been inhabited since antiquity. The area called Ganohora in Roman and Byzantine periods covers the area from the foothills of Mount Ganos to the shores of the Sea of Marmara. In this master thesis, Monastery of Ayios Ioannis Theologos which is handed down from Greeks and built in the second half of 19th century approximately was analyzed as a part of cultural heritage. Monastery of Ayios Ioannis Theologos lost its inhabitants but protecting its authentic architectural texture and characteristic features that it has been come until today. The thesis consists of seven parts. The first part is introduction to the study's resources, the purpose of the study and the scope of the study. In the second part, by giving information about the history of the monasteries and settlements in the Ganohora region where Monastery of Ayios Ioannis Theologos is located, the area and its immediate surroundings had been explained. In the third chapter, information about monasteries and its historical process had been given. In general, the architectural reflections of the life of the monastery, especially the examples of Orthodox monastic architecture had been evaluated. In the fourth chapter, the monastery's history and its present condition were investigated and the deterioration of all sections of the complex was determined. An analytical documentation and investigation were carried out under the headings of plan, facade features and construction system. In the fifth chapter, in the light of the investigations, information about the original state and the restitution project of the Monastery of Ayios Ioannis Theologos had been given. In the sixth part, recommendations were developed for legally protected monastery, such as definition of protection problems, understanding the value of it, researching the history, documentation, conservation, promotion and reintegration to daily life. In the seventh and last chapter, the thesis had been evaluated. The thesis aims to contribute to the protection and restoration activities of Monastery of Ayios Ioannis Theologos which is the last monastery in this region that can be carried out to protect the organic fabric in the future.