Pivoting on the church of St. John Exoteichos: From the empire to modern Trabzon
Aziz Yahya Exoteıchos kilisesi ekseninde: Trebizond imparatorluğundan modern Trabzon'a
- Tez No: 842046
- Danışmanlar: DOÇ. BURCU ŞENYAPILI ÖZCAN, DOÇ. DR. AYŞE BELGİN HENRY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde Trabzon şehir merkezinde varlığını sürdüren kilise sayısı oldukça azdır.Trabzon Ayasofya'sı gibi belirgin istisnalar dışında, çok sayıda yapı yerel halkayabancı kalmakta ve çeşitli kullanımlar için yeniden işlevlendirilmektedir. Bununnedenlerinden biri, Türkiye'deki Bizans ve post-Bizans çalışmaları başka merkezlereodaklanmasıdır. İstisnai özelliklere sahip periferik bir alan olan Trebizond kültürelmirası yeterince ilgi görmemektedir. Bu çalışma, ihmal edilmiş bir kilise olan AzizYahya Exoteichos'a -daha erken adıyla Agios Ioannes tes Petra- kilisesine veçevresine, Sotka Mahallesine, artzamanlı bir bakış açısıyla odaklanmaktadır.13. veya 14. yüzyılda inşa edilen Aziz Yahya Exoteichos kilisesi MetropolitKonstantios tarafından 19. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir. Bitişiğindeki Rum okulbinasıyla birlikte bir kompleksin parçası olarak kısa süre kullanılan kilise,Cumhuriyet döneminde kısa bir süre depo işlevi görmüştür. Daha sonra, komşuilkokul için çok yönlü bir salona dönüşmüştür. Üç farklı döneme odaklanan buçalışma, bölgenin siyasi, mimari ve sosyal dinamikleri bağlamında kilise yapısınıntasarım ve kullanımındaki süreklilikleri, değişimleri ve dönüşümleri ortayakoymaktadır. Bu tez, kilisenin farklı dönemlerdeki tarihsel, mimari ve kentselboyutlarını araştırarak literatürü zenginleştirmeyi amaçlamaktadır. Aziz YahyaExoteichos'un, özellikle de 19. yüzyıl dönüşümünün incelenmesi, Trabzon'un post-Bizans ve Bizans mirası bağlamında yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Presently, the quantity of Byzantine and post-Byzantine churches that remainedwithin the city center of Trabzon is quite limited. Additionally, aside from significantexceptions like the Hagia Sophia of Trebizond, numerous structures remainunfamiliar to the local community and have been repurposed for various uses.Byzantine and post-Byzantine studies in Turkey tend to focus on other centers andthe heritage of Trebizond, a peripheral site with exceptional characteristics, receivesless attention. The present research focuses on St. John Exoteichos, earlier known asAgios Ioannes tes Petra, and its neighborhood, Sotka, with a diachronic approach.Built in the 13th/14th century, St. John Exoteichos was rebuilt by MetropolitanKonstantios in the 19th century. From the early 20th century onward, the church,once part of a complex with an adjacent Greek school building, briefly functioned asa warehouse during the Republican period. Subsequently, it transformed into aversatile hall for the neighboring primary school. The study focuses on threedifferent periods, and it illustrates the continuities, changes, and transformations inthe design and use of the church building throughout, regarding the region's political,architectural, and social dynamics. This thesis aims at contributing academicliterature by exploring the church's historical, architectural, and urban dimensions.The study of St. John Exoteichos, particularly its 19th-century version, offers a novelperspective within Trabzon's Byzantine and post-Byzantine heritage.