Güç transformatörlerinde K-ortalama kümeleme yöntemi ile bakım-onarım stratejilerinin belirlenmesi
Determination of maintenance strategies with K-means clustering method in power transformers
  1. Tez No: 478605
  2. Yazar: MUSTAFA ŞEN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KEKEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Güç transformatörleri, enerji sistemleri içerisinde güç transferi için hayati öneme sahip devre elemanlarıdır. Bununla beraber, her geçen gün enerjiye olan ihtiyacın artması ve elektrik enerjisine bağlı teknolojik gelişmeler de göz önünde bulundurulduğunda, güç transformatörlerinde oluşabilecek arızaların sosyal hayata ve ekonomik gelişime etkilerinin kritik bir öneme sahip olduğu açıktır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak güç transformatörlerinde oluşabilecek arızalar, sensörler ve bakım-onarım yöntemleri vasıtasıyla meydana gelmeden veya başlangıç aşamasında belirlenip müdahale edilebilmektedir. Bu tez çalışmasında, meydana gelen arıza çeşitlerinin ayrıntılı bir şekilde açıklanabilmesi için arıza istatistikleri incelenerek güç transformatörü hata ağacı diyagramı oluşturulmuştur. Transformatörlerin yaşlanma, yüklenme, arıza çeşidi ve güçleri göz önünde bulundurularak Öklid uzaklık fonksiyonu ve k-ortalamalar metodu ile benzer özellikteki transformatörler gruplandırılmıştır. Tezin sonuç kısmında ise kümeleme sonuçları yorumlanmış ve güç transformatörlerine uygun bakım-onarım yöntemleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Power transformers are circuit elements which have vital role for power transfer within energy systems. In addition, when examining increased energy needs and technological developments, it's clear that the effects of failures in power transformers to social life and economic development. Depending on various reasons, faults in the power transformers are determined pre fault by the help of sensors and maintenance strategies. In this thesis study, the fault tree diagram of the power transformers were constructed by analyzing the fault statistics in order to see the fault phases. Considering the aging, load, fault types and power of the transformers, similar transformers were grouped by Euclidean distance function and k-means clustering method. In the result section, the clustering results were interpreted and optimum maintenance strategy for power transformers were determined.