On dynamics of multi-mode systems: Process damping effect & FRF modification
Çoklu-mod sistemleri üzerine bir çalışma: prosess sönümleme etkisi & FRF modifikasyonu
- Tez No: 478659
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK, YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ TANER TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sistemin kararlı davranışın karakteristiklerinin belirlenmesindeki en önemli bilgi Takım tezgâhı sistemlerinden elde edecek dinamik cevaptır. Pek çok çalışmada kolaylık açısından, takım tezgâhı sistemleri genel olarak tekil modlu sistemler olarak ele alınır. Fakat çoklu-mod özellikleri ve bunların çoklu-mod etkilerini hesaba katmak, talaşlı imalat ve ilgili takım tezgâhına yeni dinamik özellikler kazandıracaktır. Bu tez çalışmasında iki adet konu başlığı çoklu-mod sistemleri üzerine çalışılmıştır. İlk olarak, çoklu-mod sistemlerinin freze tezgahı üzerine etkisi proses sönümleme açışından incelenmiştir. Kararlılık lobu diyagramları frekans bazlı çözümlenmiştir ve zaman bazlı yeni bir model kesme takımlarının titreşim davranışını modellemek için geliştirilmiştir. Farklı frekanslardaki modların etkileri kararlılık diyagramlarının ön kısımlarında yer alan düşük kesme hızları için deneysel olarak ispatlandı. Daha sonar, yine bu araştırmanın bir parçası olarak bir yöntem geliştirildi, burada çoklu-mod özelliklerine göre sistemin dinamik davranışı modifiye edildi. Bu yöntemi kullanarak, yapının transfer fonksiyonu modlar arasındaki etkileşimden yararlanılarak modifiye edilebilir. Bir freze takımı için Takım-ucu transfer fonksiyonu bu modele göre baskılanıp istenilen duruma göre ayarlanmıştır ve çekiç testleri ile doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamic response of machining systems is the primary information required for determining stability behavior. For the sake of simplicity, machining systems are normally treated as single mode systems in many researches. However, considering multi-mode characteristics and effects of multiple modes introduce new features to machining dynamics. In this thesis, two topics are studied on systems with multiple modes. First, the effect of process damping in multi-mode milling systems is investigated. Stability lobes diagrams are constructed through frequency domain solution and a time domain model is presented to simulate vibrations of the cutting tool. Effects of modes with different frequencies on stability frontier at low speeds are presented and verified experimentally. As the second part of this research, a methodology is developed to modify the dynamic response of structures with respect to their multi-mode characteristics. Using this methodology, the transfer function of a structure can be modified through interaction of structure's modes. Tool-tip transfer function of a milling machine tool is suppressed and verification has been done through hammer impact tests.