The lost souls: Reflections of hybridity and the sense of being the other in multicultural and postcolonial English literature
Kayıp ruhlar: Sömürgecilik sonrası ve çok kültürlü İngiliz edebiyatında melezlik ve öteki olma duygusunun yansımaları
  1. Tez No: 478662
  2. Yazar: ÖNDER ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZZAN SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Salman Rushdie'nin Midnight's Children (1984) ve Zadie Smith'in White Teeth (2001) adlı romanları sömürgecilik sonrası ve çokkültürlülük teorileri bağlamında ele alınmıştır. İki romanın karakterlerinde ortaya çıkan kimlik sorunları bu teoriler bağlamında incelenmiş ve sömürgecilik sonrası ve çokkültürlü toplumlarda kimlik sorununun ortaya çıkma nedenleri araştırılmıştır. Bu nedenler araştırılırken, sömürgecilik sonrası toplumlarda, sömürgeciliğin kimlik sorununun ortaya çıkmasındaki rolü ve sömürgecilik sonrası dönemin çokkültürlü toplumlarda kimlik sorununa hangi şekillerde yol açtığı incelenmiştir. Bu incelemenin sonunda iki romandaki karakterlerin kimlik sorunlarını aşıp aşamadıkları tartışılmış ve eğer kimlik sorunlarının üstesinden gelebiliyorlarsa Salman Rushdie ve Zadie Smith'in ne gibi çözümler önerdiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, Salman Rushdie?s Midnight?s Children (1984) and Zadie Smith?s White Teeth (2001) are evaluated in the light of postcolonial and multicultural theories. The identity crises of the characters of the two novels are discussed in terms of these theories and the reasons of identity crisis to appear in postcolonial and multicultural societies are investigated accordingly. While investigating the reasons of identity crisis, the function of colonialism on the postcolonial society and the function of postcolonialism in multicultural society are also discussed. After defining the problems that cause the characters go through identity crisis, it is also investigated whether these characters are able to overcome their identity crisis or not. Consequently, the solutions that are suggested by Salman Rushdie and Zadie Smith are evaluated if the characters achieve to overcome their identity crisis.