İbnü'l-Hayyât Ed-Dımaşkī'nin şiirindeki sanatsal yapı
Artistic structure in Ibnu'l-Khayyat Al-Dimashqi's poetry
  1. Tez No: 718877
  2. Yazar: MOHAMMED YASSEM HAMZAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MONEER GOMAA AHMED MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Arap edebiyatı hayatın bir resmiyse, o zaman Arap dili hayatın kaynağıdır çünkü kitabın dili yitik ruhlara hidayet eder, hasta kalpleri şifalandırır. Allah'ın yabancıların bize haset ettiği bu dili bize Müslümanlara lütfetmesi bizim için bir şereftir, Edebiyat, olup bitenlerin çekici bir şekilde ifade edilmesini sağlayacak gerekliliklerden biridir. Özellikle yazarın kendisinde, duyguları, düşünceleri, görüşleri ve hayatın bütün sokakları ve yolları arasında cisimleşmiş uzun bir tecrübenin özeti ve edebiyat yazımı birden fazla biçimdedir; Düzyazı veya şiirsel olabilir.Edebiyat, bütünlüğü içinde herhangi bir ulus ve tüm uluslar için fikirsel ve dilsel uygarlığın temeli olan bir fikir üründür. Kendi kültürünün seviyesinin ve halkının kültürünün bir yansımasıdır ve zamanla ölümsüzleşen ve nesilden nesile aktarılacak edebiyatı olmayan herhangi bir millet, kaçınılmaz olarak yok olacak bir fani millet olduğuna şüphe yoktur. ANAHTAR KELİMELER: İbnü'l-Hayyât, Arap edebiyatı, Arap dili, Şiir Aralık 2021, 110 Sayfa
Özet (Çeviri)
Among the tribe of Quraysh, the Arabs are the most eloquent and clear in language. He chose a beautiful messenger from among them to show them the extent of the revelation of Allah's word and His miracles; If Arabic literature is a picture of life, then the Arabic language is the source of life, because the language of the book guides the lost souls and heals the sick hearts. It is an honor for us that God has blessed us Muslims with this language that foreigners envy us. Literature is one of the requirements that will ensure attractive expression of what is happening. Especially in the author himself, his feelings, thoughts, opinions and the summary of a long experience embodied in all the streets and paths of life and literary writing are in more than one form; It can be prose or poetic. Literature, in its entirety, is an intellectual product that is the basis of intellectual and linguistic civilization for any nation and for all nations. It is a reflection of the level of its own culture and the culture of its people, and there is no doubt that any nation that has become immortal in time and has no literature to be passed on from generation to generation is a mortal nation that will inevitably perish. KEYWORDS:İbnu'l-Hayyât, Arabic literature, Arabic language, Poetry December 2021, 110 Page