Bereketli (Tokat) yöresinin yerleşime uygunluğunun jeolojik–jeoteknik açısından değerlendirilmesi
Geological-geotechnical assessment of the suitability of Bereketli (Tokat) region for settlement
- Tez No: 478720
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tez çalışması kapsamında, Tokat ili, Reşadiye ilçesi, Bereketli Belediyesi sınırları içerisinde kalan yaklaşık 278,5 hektar alanın yerleşime uygunluğunun Jeoloji ve Jeoteknik açıdan değerlendirmesi ele alınmıştır. İnceleme alanının jeolojisini, Maastrihtiyen-Paleosen yaşlı Akveren formasyonuna (KTa) ait Kireçtaşı- Marn ardalanması ve regolit seviyeleri, Orta Eosen yaşlı Tekkeköy formasyonu (Tet) içerisinde yer alan tüf, tüfit ardalanmalı bazalt bloklu aglomeralar ile yer yer ayışmış volkanosedimanter birimler ve Şavşak deresi sağ ve sol yamaçları boyunca çökelen Kuvaterner yaşlı Alüvyon (Qal) birimler oluşturmaktadır. Tez kapsamında bölgede imar planına dönük 20 adet jeoteknik sondaj açılmış, arazi deneyleri, sondaj kuyularından elde edilen numuneler üzerinde yapılan laboratuvar deneyleri gerçekleştirilmiştir. Buna göre inceleme alanının jeolojik, jeoteknik özellikleri ve zeminin mühendislik parametreleri belirlenerek deprem etkisi ve yerel zemin koşulları açısından farklı tehlike potansiyellerine sahip alanların tespit edilmesi, yapılan değerlendirmeler sonucunda inceleme alanının yerleşime uygunluk değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the suitability of an area of approximately 278,5 hectares, within the Bereketli municipality, Reşadiye district, Tokat province is geologically and geotechnically evaluated for settlement. The geology of the study area consists of regolith levels and alternations of Limestone-Marn belonging to Maastrichtian-Paleocene aged Akveren formation (KTa), agglomerates with basalt blocks with alternations of tuffite and tuff and decomposed volcano-sedimentary units within Middle-Eocene aged Tekkeköy formation (Tet), and Quaternary aged deposit alluvion (Qal) units along the right and left sides of Şavşak creek. Within the scope of the thesis, 20 geotechnical bore holes were opened and laboratory tests were carried out on samples obtained from field tests and drilling wells for the zoning plan in the region. Geological and geotechnical properties of the research area and engineering parameters of the surface have been specified, determining the different hazard zones related to effects of the earthquake and local surface conditions, and in the wake of the assessments made, the study area has been evaluated regarding suitability for settlement.