Yumurta içi (in ovo) vitamin C ve vitamin E uygulamasının kuluçka parametreleri ile civcivlerin performansına etkileri
Effects in ovo administration of the vitamin C and vitamin E on hatching parameters and posthatch broiler growth performance
- Tez No: 478719
- Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mevcut çalışmada antioksidan özelliğe sahip vitamin C ve vitamin E'nin döllü etlik piliç yumurtalarına in ovo uygulamasının kuluçka randımanı, çıkış ağırlığı ve çıkış sonrası civcivlerin performansına etkisi incelenmiştir. Araştırmada 34 haftalık Ross 308 ebeveyn hatlardan elde edilen 200 döllü etlik piliç yumurtası (61.96±2.30g) kullanılmıştır. Döllü yumurtalar 4 ayrı gruba ayrılmış inkübasyonun 16. gününde herhangi muamele yapılmayan kontrol grubu ile deiyonize su (0.6 ml/yumurta), vitamin C (100 mg/yumurta) ve vitamin E (30 mg/yumurta) gruplarına in ovo besleme solüsyonları enjekte edilmiştir. İnkübasyon sonunda elde edilen erkek civcivler 5 haftalık besiye alınmışlardır. Haftalık canlı ağırlıkları, yem tüketimleri alınmış, yemden yararlanma (g yem tüketimi / g canlı ağırlık kazancı) değerleri hesaplanmıştır. Beşinci hafta sonunda kesilen tüm piliçlerin sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları, bursa fabricus, dalak, karaciğer ve abdominal yağ ağırlıkları saptanmıştır. Araştırma sonucunda kuluçka parametrelerine (kuluçka randımanı, çıkış ağırlığı, çıkış sonrası canlı ağırlık) ve beş haftalık besi sonunda büyüme performansına (canlı ağırlık, yemden yararlanma oranı, yem tüketimi, karkas ağırlığı, iç organ ağırlıkları, abdominal yağ ağırlığı) in ovo vitamin C ve vitamin E uygulamasının etkili olmadığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effect in ovo administration of the vitamin C and vitamin E with antioxidant properties on hatching performance and post hatch broiler growth performance were investigated. A total of 200 fertile eggs [(Ross 308; broiler breeders age 34 weeks; average egg weight (61.96±2.30g)] were divided into four groups: control group (not punctured nor treated with additive) sham group (deionize water, 0.6 ml/egg), vitamin C (100 mg/egg) and vitamin E (30 mg/egg). Experimental preparations were injected into eggs at day of 16 of incubation period. Hatched male chicks were raised till 35 days of age. Hatchability was determined as the percentage of fertile eggs. Birds were weighted and feed consumption was recorded weekly in order to calculate feed conversion ratio. End of the experiment, the weights of the carcass, abdominal, liver, bursa and spleen were recorded and expressed as g/kg body weight. Results of this experiment showed that in ovo injection of vitamin or vitamin E into amnion fluid did not affect hatchability, growth performance and carcass characteristics. It was concluded that in ovo injection of Vitamin C and vitamin E had no significant effect on broiler chickens performance.