Osmanlı Dönemi Filibe Vakıfları (XVIII. ve XIX. yüzyıllar)
Plovdiv's waqfs during the Ottoman Era (XVIII. ve XIX centuries)
  1. Tez No: 478781
  2. Yazar: MEHMET TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BULUT, PROF. DR. HÜSEYİN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Balkan İmparatorluğu olarak nitelenen Osmanlı'nın Avrupa'ya açılan kapısı olan Filibe, Osmanlılar döneminde istikrara kavuşmuş ve bir Osmanlı şehri olarak önemli hale gelmiştir. 1360'larda fethiyle birlikte ivedi bir şekilde şehirleşmeye başlayan Filibe, Osmanlı Sultanı I. Murad ve komutanları Lala Şahin Paşa ve halefi Şehabeddin Paşa tarafından kurulan vakıflar vesilesiyle Türk-İslam şehri hüviyetini kazanmıştır. Ayrıca şehirde yaşayan Müslümanlar tarafından kurulan vakıflar sayesinde de gelişimini sürdürmüştür. Bu vakıflar, şehrin sosyal ve ekonomik hayatını canlandırmış ve birçok hizmetin görülmesini sağlamıştır. Bu minvalde, XVIII. ve XIX. yüzyıllarda Filibe'de kurulan vakıfların incelenmesi ile şehrin sosyal ve ekonomik hayatına olan katkılarını ortaya çıkarmak bu çalışmanın amacını teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Plovdiv, that was gateway of Ottoman which was characterized as Balkan Empire, had become stabilized and important city during the Ottoman period. Plovdiv's conquest from Ottomans which was in 1360's, caused a rapid urbanization. This city had gained Turkish-Islam identity with the help of waqfs those were founded by Ottoman Sultan Murad I and his commanders Lala Şahin Pasha and Şehabeddin Pasha. Furthermore it continued to develop with the help of waqfs those were founded by Muslims of the city. These waqfs revitalized the social and economic life of the city and provided many services. The purpose of this thesis is to investigate the waqfs established in Plovdiv in 18th and 19th century and find out their contribution to social and economic life of the city.