Filibe Cuma Camii ve külliyesi
Plovdiv Cuma Mosque and complex
- Tez No: 837954
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFAİL HIZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Geçmiş köklü tarihi sebebiyle Osmanlı öncesinde muntazam bir yapılaşmaya sahip olan Filibe, 14. asırda Osmanlı Devleti'nin fethiyle İslam'la şereflenmiştir. İstanbul'dan Belgrad'a uzanan orta yolun üzerinde bulunması, Meriç Nehri'ne verimli ve geniş ovalara sahip olması ve payitahta yakınlığı sebebiyle hızlı bir şekilde gelişmiştir. Jeopolitik konumundan dolayı Filibe, Fransız İhtilali'yle başlayan milliyetçilik akımı ve Tanzimat Dönemi'ndeki yenileşmeden ciddi manada etkilenmiş, uluslararası ticaretin ve Bulgar milli uyanışının adeta merkez pozisyonunda yer almaktadır. Osmanlı Devleti Balkanlara adım attığı zamandan itibaren yaklaşık 550 yıl hüküm sürdüğü bu topraklarda, varlığını ve egemenliğini gösterecek pek çok mimarî eser ortaya koymuştur. Fakat bu yapıların büyük bir çoğunluğu, 93 Harbi sonrasında başlayan süreçte zarar görmüş ve yıkıma uğramıştır. Çalışmada Balkan toprakları içerisinde en uzun süre Osmanlı hâkimiyeti altında kalan Bulgaristan'ın Filibe şehrinde, Devlet-i Aliyye'nin erken fetih döneminde inşa edilen ve bugüne kadar ayakta kalabilen Cuma Camii, külliyesi, camide çalışan personelle ilgili elde edilen arşiv kayıtları, şehrin sosyal yapısı ve külliyedeki hayat incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Plovdiv, which had a regular settlement due to its deep-rooted history before the Ottoman Empire, was honored with Islam with the conquest of the Ottoman Empire in the 14th century. It developed rapidly due to its location on the middle road stretching from Istanbul to Belgrade, its fertile and wide plains to the Meriç River, and its proximity to the capital city. Due to its geopolitical location, Plovdiv has been seriously affected by the nationalism movement that started with the French Revolution and the innovation in the Tanzimat Period, and is almost at the center of international trade and Bulgarian national awakening. Ottoman Empire has produced many architectural works that will show its existence and sovereignty in these lands, where it has ruled for about 550 years from the time it stepped into the Balkans. However, most of these structures were damaged and destroyed in the process that started after the Russo-Turkish War (1877-1878). In the study, archive records of the Cuma Mosque, its complex, the staff working in the mosque, the social structure of the city and life in the complex which was built during the early conquest of the Devlet-i Aliyye and in the city of Plovdiv, Bulgaria, which was under Ottoman rule for the longest time in the Balkan lands, will be examined.