Uluslararası fuarların dış ticaretteki önemi -Çin ve Türkiye'de düzenlenen fuarlara katılımın değerlendirilmesi
The importance of international exhibitions in foreign trade - evaluation of participation in China and Turkey's organized faces
- Tez No: 478794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KAHRAMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fuarlar, mal ve hizmet üreticileri ile tüketicileri bir araya getiren organizasyonlardır. Bu nedenle ürün tanıtımı ve pazarlamasında önemli roller üstlenmişlerdir. Bu çalışmanın amacı Çin ve Türkiye'nin dış ticaret durumu inceleyip iki ülke arasında düzenlenen fuarlara katılımı değerlendirilip, Çin ve Türkiye arasında düzenlenen fuarlar iki ülkenin dış ticarette etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada fuar kavramı, fuar türleri ve önemi açıklanıp, Çin ve Türkiye'nin ekonomik ilişkileri, diş ticaret genel durumları, fuarcılık gelişmeleri incelenerek, 2016 tarihinde İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde yapılan Ankıros/Turkcast/Annofer fuar açısından Çin'in fuara katılım durumları ve özellikle Çin den gelen 53 katılımcı ve 75 ziyaretçinin katılma sonucu değerlendirilip, iki ülke arasında düzenlenen fuarların iki ülkenin diş ticarette ve ekonomik ilişkilerini daha da büyümesinde çok önemli etkisi olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Fairs are organizations bringing together goods and service producers and consumers. For this reason, they have played an important role in product promotion and marketing. The purpose of this study is to examine the situation of China and Turkey's foreign trade and evaluate their participation in the fairs held between the two countries and to show whether the fairs organized between China and Turkey are the effects of foreign trade on the two countries. In the study, the concept of fairs, types of fairs and their importance, economic relations of China and Turkey, general situation of dental trade, developments of fair trade, examining the fairs participation status of China in terms of Ankıros / Turkcast / Annofer fair held at Istanbul Tüyap Fair and Congress Center It was determined that 53 exhibitors and 75 visitors, especially from China, were evaluated as a result of the participation and that the fairs organized between the two countries were very important in increasing the dental trade and economic relations of the two countries.