İshalli sığırlarda eschericiıa fergusonii varlığının ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Detection of escherichia fergusonii agents from diarrhoeal cattle and their antibiotic susceptibilities
- Tez No: 478888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR PARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmamızda E. fergusonii etkenlerinin, yetiştiriciliği yapılan sığır populasyonlarında fenotipik ve genotipik olarak belirlenmesi ve antibiyotik duyarlılıklarının saptanması amaçlanmıştır. Araştırma materyalini oluşturan hayvanlar sığır yetiştiriciliği yapılan çiftliklerden temin edilmiş, toplam 100 adet ishal şikayeti olan hayvandan rektal svap alınmıştır. Alınan svaplar, soğuk zincirde vakit kaybetmeden Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına getirildikten sonra 5 ml Tryptic Soy Broth (TSB) içeren tüplerde 37°C'de 24 saat inkube edilmiştir. TSB'de yapılan ön inkubasyondan sonra her bir sıvı besiyerinden bir öze dolusu süspansiyon alınarak % 4 adonitol ilaveli Simmon Citrate Agara ekimi yapılmış, 37°C'de 24 saat inkube edilmiştir. Üreme gözlenen kolonilerden adonitol pozitif olan koyu sarı ve turuncu koloniler seçilerek Sorbitol-MacConkey agara ekim yapılmıştır. 37°C'de 24 saat inkube edilen SMAC agarda sorbitol fermente etmeyen şeffaf Gram negatif küçük kokobasil koloniler seçilerek saflaştırıldıktan sonra biyokimyasal özeliklerinin belirlenmesi için API 20E test kiti ile değerlendirilmiştir. API testi sonucunda toplam 49 adet E. coli izole ve identifiye edilmiştir. API 20E identifikasyon testleri sonucu E. coli olarak adlandırılan izolatların kontrol geni olan E. coli uidA ile moleküler olarak doğrulanmış, ayrıca Efer 13 e Efer YP primerleri ile yapılan moleküler identifikasyon sonucunda, çoklu ilaca dirençli E. fergusonii suşlarının bulunduğu ve bu suşların da uidA geni taşıdığı tespit edilmiştir. API 20E identifikasyon testleri sonucu E. coli olarak adlandırılan izolatların kontrol geni olan E. coli uidA ile moleküler olarak doğrulanmış, ayrıca Efer 13 e Efer YP primerleri ile yapılan moleküler identifikasyon sonucunda, çoklu ilaca dirençli E. fergusonii suşlarının bulunduğu ve bu suşların da uidA geni taşıdığı tespit edilmiştir. Antibiyogram testi sonucunda Saha suşlarına karşı kullanılabilecek etkili antibiyotikler olarak Amoksisilin-Klavulanik Oksitetrasiklin, Florfenikol ve Sefaperazon belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine phenotypic and genotypic determinants of E. fergusonii agents in cattle populations cultivated and to determine antibiotic susceptibilities. Animals that constitute the research material were obtained from cattle breeding farms and a total of 100 rectal swabs were collected from animals with diarrhea complaints. The swabs were incubated at 37 ° C for 24 hours in tubes containing 5 ml of Tryptic Soy Broth (TSB) after being brought to the Adnan Menderes University Veterinary Faculty Department of Microbiology without delay in the cold chain. After preincubation in TSB, a whole volume of suspension from each liquid medium will suspended and Simon Citrate Agar supplemented with 4% adonitol will incubated for 24 hours at 37 ° C. Sorbitol MacConkey agar was inoculated by choosing dark yellow and orange colonies which were adonitol positive from the breeding observed colonies. Transparent Gram negative small cocobacillus colonies that did not ferment sorbitol to SMAC agar which was incubated at 37 ° C for 24 hours and tested by API 20E test kit to determine their biochemical properties. A total of 49 E. coli isolates were identified and identified as a result of the API test. As a result of the molecular identification of the isolates named as E. coli uidA, which is the result of the identification tests of the API 20E, and the molecular identification with Efer 13 e Efer YP primers, it was found that there were multiple strains of E. fergusonii strains and these strains were also identified as uidA gene have been identified. As a result of the molecular identification of the isolates identified as E. coli uidA, which is the result of the identification tests of the API 20E, and the molecular identification with Efer 13 e Efer YP primers, it was found that there were multiple strains of E. fergusonii strains and these strains were also identified as uidA gene have been identified. As a result of the antibiogram test, Amoxicillin-Clavulanic Oxytetracycline, Florfenicol and Cefoperazone were determined as effective antibiotics against field strains.