Patellofemoral ağrısı olan hastalarda ayak egzersizlerinin ağrı, alt esktremite biyomekanisi ve fonksiyonelliği üzerine etkileri
The effects of foot exercises on pain, lower extremity biomechanics, and functionality in patients with patellofemoral pain
- Tez No: 478893
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
KISACIK, P. Patellofemoral Ağrısı Olan Hastalarda Ayak Egzersizlerinin Ağrı, Alt Ekstremite Biyomekanisi ve Fonksiyonelliği Üzerine Etkileri. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2017. Bu çalışmanın amacı, ayak kısaltma egzersizlerinin (AKE) patellofemoral ağrılı (PFA) hastalarda ağrı, alt ekstremite biyomekanisi ve fonksiyonelliği üzerine etkinliğini araştırmaktı. Çalışmaya dahil edilen 25-60 yaş arası 22 PFA'lı hasta rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Birinci grup (SEEP) diz ve kalça egzersizlerinin yer aldığı egzersiz programı ile, ikinci grup (AKEP) ise diz ve kalça egzersizlerine ek olarak AKE'nin de yer aldığı egzersiz programı ile 6 hafta süresince haftada 2 gün takip edildi. Hastalara tedavilerinin başı ve sonunda; oturma, çömelme, gece, merdiven inme ve çıkma sırasındaki ağrı için Görsel Analog Skalası (VAS), diğer semptomlar için Kujala Patellofemoral Semptom Skalası (KPSS), alt ekstremite biyomekanisi için Q açısı ölçümleri, Naviküler düşme testi (NDT), Kalkaneo-tibial açı (KTA) ölçümü, Ayak Postür İndeksi (APİ), alt ekstremite fonksiyonelliği için el dinamometresi ile kas kuvveti ölçümleri, Süreli Kalk-Yürü Testi (TUG), Y denge testi (YDT), Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) uygulandı.
Özet (Çeviri)
KISACIK, P. The Effects of Foot Exercises on Pain, Lower Extremity Biomechanics, and Functionality in Patients with Patellofemoral Pain. Hacettepe University Institute of Health Science Doctor of Philosophy Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2017. The aim of this study was to investigate the effects of short foot exercise (SFE) on pain, lower extremity biomechanics and functioning in patients with patellofemoral pain (PFP). Twenty-two PFP patients aged between 25 to 60 years were included in this study. They were randomly divided into two groups. The first group (SEEP) was followed under the exercise program including knee and hip exercises, and the second group (AKEP) was followed under SFE in addition to the exercise program including knee and hip exercises 2 days per week for 6 weeks. At the beginning and the end of the study, for pain at sitting, squatting, climbing stairs Visual Analogue Scale (VAS); for other symptoms Kujala Patellofemoral Symptom Scale (KPSS); for lower extremity biomechanics measurement of Q angle, Navicular Drop Test (NDT), Calcaneo-tibial angle (CTA) and Foot Posture Index (FPI); for functionality test of muscle strength with hand dynamometer, Timed Up&Go test (TUG), Y balance test (YBT), Foot Function Index (FFI), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) were performed.