Tedavide kullanılan antibiyotiklerin subMİK konsantrasyonlarının tekrarlayan clostridium difficile enfeksiyonlarında biyofilm oluşumuna ve toksin üretimine etkisi
Effect of subMIC concentrations of the antibiotics used for the treatment on biofilm formation and toxin production of clostridium difficile strains isolated from recurrent infections
- Tez No: 478894
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ÖZKUYUMCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Clostridium difficile enfeksiyonunda spesifik antibiyotik tedavisine rağmen vakaların %20-30'unda tekrarlayan enfeksiyonlar görülmektedir.Biyofilm oluşturan bakteriyel patojenler,antibiyotik direncinde artış ve kronik tekrarlayan enfeksiyonlar ile ilşkilendirilmiştir.Biyofilm üretimi vankomisinli ortamda 1/2 subMİK hariç istatistiksel olarak anlamlı şekilde artış göstermiş,benzer artış metronidazolün tüm subMİK değerlerinde gözlenmiştir.Antibiyotiklerin 1/2 ve 1/64 subMİK değerlerinde,antibiyotiksiz ortama göre toksin A+B değerleri karşılaştırıldığında %25 ve üzerinde artış,1/16-1/64 subMİK değerlerinde en fazla %20'sinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite specific antibiotic treatments in Clostridium difficile infections,high rate of recurrence is observed in 20%-30% of the cases.Biofilm producing bacterial pathogens have been associated with increase in antibiotic resistance and chronical,recurrent infections.In the medium with vancomycin a statistically significans increase was seen expect for 1/2 subMIC,a similar increase was observed in all the subMIC values of metronidazole.When toxin A+B values were compared with the medium without antibiotics and with the medium with 1/2-1/64 subMIC values of the antibiotics, a 25% and more increase in toxin A+B values was detected in a maximum of 20% of the strains.