Ülseratif kolit hastalarında standart tedaviye sinbiyotik eklenmesinin hastalık aktivitesi ile ilgili parametrelere ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of adding synbiotic to standart medical therapy on disease activity and quality of life in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 478896
  2. Yazar: HÜLYA KAMARLI ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Ülseratif kolit (ÜK) semptomları nedeniyle hastaların yaşam kalitesini, iş gücünü ve beslenmesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Bu çalışma, hafif-orta hastalık aktivitesine sahip ÜK hastalarında standart tedaviye ek olarak başlanan sinbiyotik tedavisinin akut faz reaktanları, klinik ve endoskopik aktivite ile yaşam kalitesine olan etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Plasebo kontrollü, randomize tek kör bu çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 40 ÜK hastası alınmış ve çalışmayı 36 hasta tamamlamıştır. Müdahale grubu (n=18) 8 hafta sinbiyotik takviyesi, kontrol grubu (n=18) ise plasebo kullanmıştır. Bireylerin besin tüketim kayıtları, besin tüketim sıklıkları ve antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu ve vücut ağırlığı) alınmış ve hastalığın yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek için çalışma başlangıcı ve sonunda yaşam kalitesi ölçeği doldurulmuştur. Hastalığın klinik ve endoskopik aktivitesi ise indeksler yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is a disease affecting the quality of life, workforce and nutrition of patients negatively due to its symptoms. This study was conducted for the purpose of evaluating the effect of the synbiotic treatment initiated as an addition to the standard treatment in UC patients with a mild-moderate disease activity on the quality of life with acute phase reactants, clinical and endoscopic activity. In this placebo-controlled, randomized, single-blind study, 40 UC patients complying with the inclusion criteria were included and 36 patients completed the study. The intervention group (n=18) used a synbiotic supplement for 8 weeks, and the control group (n=18) used a placebo. Individuals' food consumption frequencies, dietary records and anthropometric measurements (height and body weight) were taken and the quality of life scale was completed at the beginning and end of the study to assess the effect of the disease on the quality of life. Clinical and endoscopic activities of the disease were evaluated with the help of indices.