Kronik boyun ağrılı bireylerde ağrı, denge, propriosepsiyon, kas sertliği ve kuvvetinin incelenmesi
Investigation of pain, balance, proprioception, muscle stiffness and strength in individuals with chronic neck pain
- Tez No: 478895
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrılı bireylerde kas sertliği, eklem pozisyon hissi, basınç-ağrı eşiği, kas kuvveti, denge, postüral stabilite, hareket korkusu, ağrı korkusu, depresyon ve kaygı düzeylerinin araştırılmasıdır. Vaka-kontrol çalışması olarak planlanan bu çalışma, 47 kronik boyun ağrılı ve 47 asemptomatik bireyin katılımıyla gerçekleştirildi. Kas sertliği elastografi, eklem hareketi ve eklem pozisyon hissi dijital inklinometre, basınç ağrı eşiği dijital algometre kullanılarak ölçüldü. Bireylerin boyun fleksiyon ve ekstansiyon kas kuvveti izokinetik dinamometre ile, denge ve stabiliteleri bilgisayar destekli denge sistemi ile değerlendirildi. Ağrı şiddeti Visual Analog Skalası ile (VAS), hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, ağrı korkusu Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ile, depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, kaygı düzeyi Sürekli Kaygı Envanteri ile ve yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate muscle stiffness, joint position sense, pain threshold, muscle strength, balance, postural stability, kinesiophobia, pain catastrophizing thinking, anxiety, and depression levels in individuals with chronic neck pain. A case-control study with 47 individuals with chronic neck pain and 47 asymptomatic controls was designed. Muscle stiffness was measured with elastography, joint range of motion and joint position sense were measured with a digital inclinometer, and pain threshold was measured with an algometer. Muscle strength of neck flexion and extension was assessed with an isokinetic dynamometer, and balance and stability were assessed using a computerized balance system. Pain severity was measured with the Numerical Rating Scale (NRS), kinesiophobia was measured with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), pain catastrophizing was measured with the Pain Catastrophizing Scale (PCS), depression was measured with the Beck Depression Scale (BDS), anxiety was measured with the Trait Anxiety Inventory, and quality of life was measured with Nottingham Health Profile.