Türkiye'de yetişen yabani buğday türlerinin (triticum spp.ve aegilops spp.) bazı ileri tanımlama özellikleri
Some further evaluation of wild wheat species (triticum spp. and aegilops spp.) in Turkey
  1. Tez No: 47890
  2. Yazar: MERAL PEŞKİRCİOĞLU (HAZIROL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE YETİŞEN YABANİ BU?DAY TÜRLERİNİN (Triticum spp. VQAegilops spp.) BAZİ İLERİ TANIMLAMA ÖZELLİKLERİ Meral (HAZJROU PEŞKİRCİO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. A. Murat ÖZGEN 1996, Sayfa: 214 Jüri: Prof. Dr. A. Murat ÖZGEN Prof. Dr. Didar ESER Prof. Dr. Sezen ŞEHÎRALÎ Bu çalışmanın amacı, yurdumuzda yetişmekte olan yabani buğday türlerinin olabilecek kayıplara karşı korunabilmesi için yetiştiği yörelerden toplanması, bu bitkisel gen materyalinin bazı ileri değerlendirme özelliklerinin belirlenmesi, günümüz ıslahçılan ve gelecek kuşak çalışmalarına kaynak sağlayacak bilgi ve verilerinin hazırlanmasıdır. Bu çalışmada 1990 yılında TARMın olanaklarıyla Türkiye'den toplanan ve çeşitli kuruluşlardan temin edilen yabani buğday türleri, enstitü tarlalarında üretilip çoğaltılmış, üzerinde tarla gözlemleri ve laboratuar analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonunda 16 yabani buğday türüne ait 46 örnek üzerinde tür tanısı için gerekli morfolojik özellikler, protein oranlan (%), pas hastalıklarına dayanıklılık testi sonuçlan yanında PAGE ile gliadin proteini bant desenleri elde edilmiş ve buna ilave olarak gliadin bantlarının yoğunluklan ve nispi mobiliteleri hesaplanarak tür katalogu hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER :Aegibps spp., Triticum spp., Karekterizasyon, Tür Tanısı, Protein Oram, Gliadin Elektroforezi, PAGE, Nispi Mobilite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis SOME FURTHER EVALUATION OF WILD WHEAT SPECIES (Triticum spp. and Aegilops Spp.) IN TURKEY Meral (HAZIROL) PEŞKİRCİO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor Prof.Dr. A Murat ÖZGEN 1996, Page: 214 Jury: Prof. Dr. Murat ÖZGEN Prof. Dr.DidarESER Prof. Dr. Sezen ŞEHÎRALİ The objectives of this study are to (i) collect wild wheat species (Triticum spp. and Aegilops spp. ) exist in flora of Turkey so not to lose this invaluable crop material, (ii) determine further evaluation properties of this crop gen material, (iii) prepare information and data for further studies in plant breeding as a source. In present study, wild wheat species (Triticum spp. and Aegilops spp.) collected throught Turkey and from different institutions were reproduced, observed, and analyzed using the facilities of Central Research Institute for Field Crops in 1990. Morphological characteristics, protein contents, resistance to rust diseases, and PAGE patterns of gliadin proteins were identified for species diagnosis on 46 samples from IS wild wheat species. In addition, relative mobilities and densities of the patterns were calculated for a catalog preparation. KEY WORDS: Aegilops spp., Triticum spp., Characterization, Identification, Gliadin Protein Patterns, Electrophoresis, PAGE, Relative Mobility