Minimum zamanı saptama yöntemleri ve bunların karşılaştırılması
The Methods for the determination of minimum times and their comparison
- Tez No: 47889
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. ETHEM DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MİNİMUM ZAMANINI SAPTAMA YÖNTEMLERİ ve BUNLARIN KARŞILAŞTIRILMASI Mehmet TANRI VER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. İ.Ethcm DERMAN 1997, Sayfa: 160 Jüri : Prof.Dr. İ.Ethcm DERMAN Prof.Dr. Cemal AYDIN Prof.Dr. Zeki ASLAN Tutulma gösteren çift yıldızların fotometrik gözlemlerindeki minimum çukurlarının orta noktası olan minimum zamanlan, çift sistemlerin bazı fiziksel özelliklerini ortaya çıkardığı için minimum zamanlarının duyarlı olarak hesaplanması çok önemlidir. Bu nedenle minimum zamanını duyarlı bir şekilde hesaplayacak yöntemler literatürde araştırılmıştır ve sekiz tane yöntem bulunmuştur. Bu sekiz yöntem yaygın sayfa paket programı olan EXCEL Macro programlama dilinde programlanmıştır. Daha sonra yöntemlerin karşılaştırılmasının yapılması için bu Macro programı kullanılmıştır. Bu macro programı kullanılarak yöntemlerin uygulaması yapay veriler üzerinde yapılmıştır. Anahtar Kelime : Çift yıldızlar, Minimum zamanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE METHODS FOR THE DETERMINATION OF MINIMUM TIMES AND THEIR COMPARISON Mehmet TANRI VER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Prof.Dr. İ.Ethem DERMAN 1997, Page : 160 Jury : Prof.Dr. İ.Ethem DERMAN Prof.Dr. Cemal AYDIN Prof.Dr. Zeki ASLAN The mid-points of the eclipse minima in the photometric observations of eclipsing binaries are very important in deducing some physical properties of these systems. The most sensitive methods in determining minima times were searched in the literature, and the eight. The methods have been programmed with the EXCEL Macro that is package program of spreedshect. This Macro program have been used to make comparison of the methods. Using this Macro program, some artificial data Were used in the applications of methods. Key words : Eclipsing binary stars, minimum times