Ramazanda ve tatil dönemlerinde egzersiz yapan ve yapmayan bireylerin antropometrik ölçümlerindeki değişimlerin saptanması
Effects of ramadan and holiday season on anthropometric measurements of exercising and non-exercising individuals
  1. Tez No: 478918
  2. Yazar: HAZAL TUTUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı; düzenli egzersiz yapan ve yapmayan bireylerin tatil döneminde besin tüketimlerindeki değişimlerin ve bu dönemin sonunda vücut ağırlıklarında, vücut kompozisyonlarında ve kan basınçlarında oluşan değişimlerin saptanmasıdır. Amerika'da yapılan çalışmalarda "holidayseason'' olarak geçen tatil dönemi Şükran Günü ile Yeni Yıl tarihleri arasındaki dönem olarak geçmektedir. Türkiye'de ise tatil dönemi Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı arasındaki dönem olarak tanımlanmaktadır. Çalışmaya düzenli egzersiz yapan 30 birey ve düzenli egzersiz yapmayan 33 birey katılmıştır. Bu çalışmada bireylerden, tatil dönemi olan Ramazan öncesi, Ramazan sırası, Ramazan Bayramı, Ramazan Bayramı sonrası ve Kurban Bayramı dönemlerinde olmak üzere 5 defa 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri tatil öncesi ve sonrası olmak üzere 2 defa ölçülmüştür. İlk ölçüm Ramazan öncesi dönemde, ikinci ölçüm ise Kurban Bayramı sonrası dönemde alınmıştır. Fiziksel aktivite kaydı ise Ramazan öncesi dönemde, egzersiz yapmayan kişilerden bir defa, egzersiz yapan katılımcılarda ise egzersiz yapılan ve yapılmayan gün olmak üzere 2 defa alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determinethe changes in nutrient consumption during the holiday season, and to assess the changes in body weight, body composition and blood pressure of exercising and non-exercising individuals at the end of this season.In United States of America the holiday season is the period between Thanksgiving and New Year's Day. In Turkey, the holiday season is defined as the period between the Feast of Ramadan and the Feast of Sacrifice.A total of 30 individuals who regularly exercise and 33 individuals who do not exercise participated in the study.In this study, 3-day food consumption records were taken from the participants five times; before holiday season, before Ramadan, during Ramadan, during Ramadan Feast, after Ramadan Feast and during Eid al-Adha period.The anthropometric measurements of the participants were measured before and after the holidays. The first measurement was taken before the Ramadan period and the second measurement was taken after the Eid al-Adha.