Uzun tatil günlerinin acil servis hasta başvuruları ve sonlanımlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of long public holidays on emergencydepartment patient admissions and outcomes
  1. Tez No: 903939
  2. Yazar: BORA USANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Uzun resmi tatiller acil servis kalabalığına neden olup, hasta kabullerini ve tıbbı bakım kalitesini düşürebilir. Bu çalışmada uzun bayram tatillerinin acil servis hasta başvurularına, hasta profillerine ve sonlanımlarına etkisi araştırılmak amaçlandı. Çalışmada 2022 yılı 5 günlük Ramazan Bayramı (RB) Tatili, 9 günlük Kurban Bayramı (KB) Tatili ve her iki bayram süresine eşit günde bayram tatili olmayan dönemler olmak üzere, dört dönemdeki acil servis hasta başvuruları değerlendirildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki Kare test veya Fisher testi, gruplar arasında parametrik dağılım gösteren değişkenler için bağımsız grup t testi, parametrik dağılım göstermeyen değişkenler için ise Mann Whitney U Testi kullanıldı. RB, RB tatili olmayan dönem, KB, KB tatili olmayan dönemlerde yazıldığı sıraya göre acil servise başvuran hasta sayısı 790, 746, 1616, 1540, kabul edilen hasta sayısı ise 681, 621, 1346, 1330 bulundu. Acil servis başvurularında, RB Tatilinde, tatil olmayan döneme göre %5.89, KB Tatilinde, tatil olmayan döneme göre %4.93 artış tespit edildi. RB Tatilinde, tatil olmayan döneme göre, görüntüleme istemlerinde ve 'acil' hastalarda azalmanın olduğu görüldü. KB Tatilinde, tatil olmayan döneme göre 19:00- 07:59 saatlerinde başvuruların, 'acil' hastaların, laboratuvar, görüntüleme, konsültasyon istemlerinin, acilde kalış süresinin daha kısa olduğu, 'acil olmayan' hasta başvurularının ise arttığı saptandı. KB Tatilinde, RB Tatiline göre 'kritik', 'çok acil' hasta başvurularının azaldığı, 'acil olmayan' triaj kategorisindeki başvuruların ise arttığı bulundu. KB Tatilinde, RB Tatiline göre daha az laboratuvar ve konsültasyon istendiği, yoğun bakım yatışlarının ve acilde ölümlerin daha az olduğu, acil servisten taburculuğun daha yüksek olduğu, acil serviste kalış süresinin de daha kısa olduğu saptandı. Tatil süresi uzadıkça 'acil olmayan' hasta başvurularındaki artış, uzun bayram dönemlerinde bu kategorideki hastalar için, acil servis dışında sağlık hizmeti verecek merkezlerin planlanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Long public holidays can reduce patient admissions and the quality of medical care due to emergency department (ED) overcrowding. We aimed to investigate the effects of long holidays on ED patient visits, profiles, and outcomes. The study was planned as four periods, including the 5-day Ramadan Feast (RF) Holiday, the 9-day Eid al-Adha (EA) Holiday and periods without a holiday in 2022. It was used the chi-square test or Fisher test for comparing categorical variables, the independent group t-test for variables with parametric distribution between groups and Mann Whitney U test for variables without parametric distribution. The number of patients who applied to the ED in RF, nonholiday period for RF, EA, non-holiday period for EA was 790, 746, 1616, 1540, who admitted to ED was 681, 621,1346,1330, respectively. There was a 5.89% increase in ED visits during the RF Holiday compared to the non-holiday period and a 4.93% increase during the EA Holiday compared to the non-holiday period. During the RF Holiday, there was a decrease in imaging requests and 'urgent' patients compared to the non-holiday period. During the EA Holiday, ED visits between 19:00-07:59 hours, urgent patients, laboratory, imaging and consultation requests, length of stays in ED decreased and 'non-urgent' patient visits increased compared to the non-holiday period. The number of critical and very urgent patient visits, laboratory test, consultation, intensive care admissions and deaths in the ED and the length of stay in the ED decreased and the number of the non-urgent patient visits and discharge from the ED increased during the EA Holiday compared to the RF Holiday. The increase in non-urgent patient visits as the holiday period extends indicates that centers other than ED that provide health care should be planned for patients in this category during long holiday periods.