Onkoloji Eğitim hemşireliği biriminde eğitim alan meme kanseri hastalarında stresle başa çıkma yolları ve algılanan sosyal destek düzeyleri
Ways of coping with stress and perceived social support in breast cancer patients who received training in oncology education nursing unit
- Tez No: 478947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma onkoloji eğitim hemşireliği biriminde eğitim alan meme kanseri olan hastalarda stresle başa çıkma yolları ve algılanan sosyal destek düzeylerini belirlemek ve ilişkili faktörleri incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırma Konya İli merkezinde bulunan bir kamu hastanesinin Onkoloji Eğitim Hemşireliği Biriminde gerçekleşti. Çalışmanın örneklemine meme kanseri olan 100 hasta dahil edildi. Araştırma verileri Nisan-Mayıs 2017 tarihleri arasında bilgi formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, t-testi, Anova (F) testi, Kruskal Wallis-H testi, pearson-spearman korelasyon ve lineer regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was aim to assess a descriptive and relationship design study to determine ways of coping with stress and perceived social support and to investigate the related factors in breast cancer patients who received training in oncology education nursing unit. The study was carried out in the Oncology Education Nursing Unit of a public hospital in central Konya providence. The sample of the study included 100 patients with breast cancer. The study data were collected between April and May 2017 by using the information form, The Scale of Ways of Coping With Stress (SWCS) and the Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS). In the analysis of the data, number, percentage, t-test, Anova (F) test, Kruskal Wallis-H test, Pearson-Spearman correlation and linear regression analysis were used.