Bilgisayarlı tomografi yöntemiyle vertebral osteofitlerin yapı ve yerleşimlerinin yaşa ve cinsiyete göre sınıflandırılması
Clasification of placement and structure of vertebral osteophytes according to gender and age: A computed tomography study
- Tez No: 478948
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAĞAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Columna vertebralis dik duruşu sağlama ve vücut ağırlığını taşıma özellikleriyle iskeletin önemli bir kısmını oluşturur. Kompleks yapısı ve fonksiyonel zenginliği nedeniyle columna vertebralis'de gerek yaşla artan dejeneratif süreçler, gerekse travma ve metabolik sorunlar nedeniyle ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi semptomlarla karşılaşılır. Son yıllarda klinikte columna vertebralis üzerinde osteofit formasyonu ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Osteofit formasyonunun anatomik yerleşimi ve çeşidi hakkında sağlıklı yorumlar yapılabilmesi öncelikle columna vertebralis anatomisine hakim olmayı gerektirir. Bu çalışmada 2012 -2016 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Polikliniği'ne ağrı ve hareket kısıtlılığı gibi semptomlarla başvuran 198 hastanın (101 erkek, 97 kadın) columna vertebralis'lerinin bilgisayarlı tomografi görüntüleri incelenmiştir. Columna vertebralis'i oluşturan servikal, torakal ve lumbal bölge vertebra gövdeleri BT ile detaylı olarak irdelenmiş, corpus vertebrae her bir segmentte 8 anatomik bölgeye ayrılarak incelenmiş olup osteofit tipleri de belirtilmiştir. Çalışmada özellikle anatomik lokalizayonun yaş ve cinsiyetlere göre değerlendirilmesi ile birlikte toplamda 96 parametre kullanılmıştır. Çalışma sonuçları göstermiştir ki, vertebral osteofitlere ileri yaş populasyonda daha sık karşılaşılmakta, erkek cinsiyette osteofit varlığı lumbal bölgede kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Anatomik lokasyon açısından corpus vertebra anterior'unda posterior'a oranla daha sık rastlanmakta, torakal bölgede daha sıklıkla corpus vertebra sağında osteofit varlığı ve çoğunlukla kaynaşmış tip osteofitlerin varlığı saptanmıştır. Ayrıca columna vertebralis'in corpus vertebrae anterior'u ile lateral alanlarında kaynaşmış tip osteofitlerin yoğunluğu yer almaktadır. Çalışmamızda çok sayıda parametre kullanılarak elde edilen verilerin, bir vertebral osteofit vakasında değerlendirme adına pratik bilgiler sağlayabileceği düşüncesindeyiz
Özet (Çeviri)
Vertebral column carries body weight, keep upright position and is a good part of skeleton. Because of its complex structure degenerative problems are frequent diseases by aging process, trauma and metabolic conditions. Osteophyte on the vertebral column is a most frequent symptom in recent years. Anatomy of vertebral column is essential to evaluate kind and side of the osteophytes. In this study, between the years 2012-2016, computed tomography slides of vertebral column of 198 patients presenting various symptoms such as pain and movement limitation (101 men, 97 women) who applied to Radiology Department of Selçuk University Hospital were evaluated. Radiologic anatomy of the corpus vertebrae consisting the vertebral column formed by the cervical, thoracic and lumbal vertebrae have been discussed in detail with BT, the corpus vertebrae are examined, each segment divided into 8 anatomical regions and types of osteophytes are also indicated. In total of 96 parameters were used in order to evaluate the anatomical location of the osteophytes regarding to age and gender. The study results shows that, vertebral osteophytes were more frequently seen in the elderly population and presence of osteophytes in the lumbal region is seen in males more than females. In terms of anatomic location, osteophytes were more commonly seen in corpus vertebrae anteriorly than in posterior position, also in the thoracic spine, and the presence of osteophytes on right corpus vertebrae was found more frequently as the fused type osteophytes was mostly seen. Also traction intensity of osteophytes was located in the lateral area of the anterior vertebral column corpus vertebrae. In our study, the data obtained using a plurality of parameters, we believe can provide practical information for the assessment in a case of vertebral osteophytes.