Mikro heykel sanatçısı Necati Korkmaz'ın eserlerinin incelenmesi
Micro sculpture artist investigation of the works of Necati Korkmaz
- Tez No: 479009
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURHAN ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada 21. yüzyılda tanımlanan mikro heykel ve Gubari hat sanatının Türkiye deki tek temsilcisi Necati KORKMAZ'ın sanat hayatı ve eserlerinin incelenmesi ve tanıtılması amaçlanmıştır. Mikro heykel ilk kez Ukraynalı bir sanatçı tarafından ortaya atılmıştır. Mikro heykeller büyük ölçekli mikroskoplar altında gerçeğinin birebir aynı mikro boyuttaki heykelciklerdir. Gubari hat ise Osmanlı İmparatorluğu zamanında birkaç sanatçı tarafından yazılmış ama günümüze kadar unutulup gitmiş bir yazı türüdür. ''Gubari'' kelimesi gözle zor seçilebilecek küçüklükteki, toz gibi minik yazı demektir. Gubari hattın çıkış kaynağı hakkında çeşitli söylenceler olsa da yazılı kaynak pek azdır. Bu yazının kalemül cenah yani kanat yazısı olarak adlandırıldığı bilgisine rastlanmaktadır. Çıkış kaynağının posta güvercinlerinin ayağına takılan haber kâğıtlarının üzerine yazılan çok küçük yazılar olduğu söylenir. Necati Korkmaz mikro heykel ve Gubari hat sanatlarında ülkemizde alanın bilinen tek sanatçısı olarak kabul edebiliriz. Necati KORKMAZ yaptığı çalışmalar ve eserlerle kendini ön plana çıkarmayı başarmıştır. Sanatçı, yeteneği ve tecrübeleriyle ilerlemiş Gubari hat sanatı ve mikro heykeller alanlarında yerini almıştır. Bu çalışmada, Necati KORKMAZ'ın Gubari hat sanatındaki yeri ve önemi açıklanmış, yaptığı çalışmalar ile eser verdiği sanat alanına katkıları irdelenmiştir. İlk olarak hüsn'i hat sanatının tarihsel gelişimi ve bu gelişmeyle birlikte Türk hat sanatına olan etkileri, Gubari hat sanatının öncüleri ve bu sanata katkısı olan alanın öncü sanatçıları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci olarak Necati KORKMAZ'ın yaşam öyküsü, sanata başlama öyküsü ve eserleri aktarılmıştır. Günümüz gubari hat sanatçısı olan Necati KORKMAZ, derin tecrübesi ile akla gelen ilk ve tek sanatçılardandır. Sanat yaşamındaki detaylar sayfalara sığmayacak kadar çok olan sanatçı ulusal ve uluslararası alanda edindiği bilgi ve tecrübeleri ile gubari hat sanatına, mikro heykel ve Sufi kültürüne ait sanatsal eşyaların yapımına ve bu alanda eğitim gören genç sanatçı adaylarına katkı sağlayan sanatçılardan olmuştur. Bu çalışmada Necati KORKMAZ'ın hayat hikâyesi ve sanatçı kişiliğinden yola çıkılarak, Gubari hat ve mikro heykel sanatıyla uğraşacak ve kendilerine bu sanatı meslek olarak seçecek olan genç sanatçılara ilham olabilecek önemli bilgilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine and introduce art life and works of Necati KORKMAZ, the only representative in Turkey of micro sculpture and Gubari calligraphy in the 21st century. The micro sculpture was first introduced by a Ukrainian artist. The micro sculptures are sculptures of the same micro dimension under the microscope of large scale. Gubari hat is a type of writing written by a few artists during the Ottoman Empire, but is gone day by day.“Gubari”is a tiny, dusty little font that can be hardly picked up by the eye. There are various literal words about the exit line of Gubari line, but there are few written sources. It is known that this article is called as an ink fountain or wing writing. It is said that the originals are very small writings on the newspapers attached to the feet of the mail pigeons. Necati Korkmaz can be regarded as the only known artist in the field in micro sculpture and Gubari calligraphy arts. Necati KORKMAZ has started to work on his works and works. The artist has taken part in Gubari calligraphy and micro sculpture fields advanced by his talents and experiences. In this work, Necati KORKMAZ explains the place and importance of Gubari calligraphy art and explains its contribution to the field of art that he has worked with his works. First of all, the historical development of Hüsn's calligraphy and its developments, the effects on Turkish calligraphy, the pioneers of Gubari calligraphy and the leading artists of this area contributed to the calligraphy. Secondly, life story of Necati KORKMAZ, the story of the beginning of art and his works are given. Necati KORKMAZ, the contemporary calligrapher, is the first and only artist to come to mind with its deep experience. The artist has been involved in making artistic goods belonging to the line art, micro sculpture and Sufi culture, and to the young artist candidates who are studying in this field, with the knowledge and experience of the national and international scene. In this work, important information is given about Necati KORKMAZ's life story and artist personality, which will inspire Gubari line and micro sculpture art and inspire young artists who will choose this art as a profession.