Uluslararası Hukukta soykırım suçu ve Ermeni soykırımı iddiası: 100 yılı aşarken Türkiye'den beklentiler ve gerçekler
Crime of genocide in International Law and Armenian genocide allegation: Over 100 years, expectations from Turkey and truths
  1. Tez No: 479026
  2. Yazar: SALİHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ermeni soykırımı iddiası yüz yılı aşkın süredir kamuoyunu meşgul etmektedir. Ermeniler Osmanlı Devleti döneminde en üst düzey görevlerle taltif edilmişlerdir. Osmanlı'nın güçlü olduğu dönemde uyum içinde yaşayan Ermeni toplumu, Osmanlı zayıflayınca isyan etmeye başlamıştır. Ermeniler, diğer devletlerden aldıkları destekle her geçen gün Türkiye'yi uluslararası alanda zor durumda bırakmaya çalışmaktadır. Soruna taraf olmaya çalışan aktörler, sözde Ermeni soykırımı iddiasını kendi çıkarları için araçsallaştırmaktadırlar. Ermeniler, Türkiye'den; toprak, tanınma, tanıtılma ve tazminat taleplerinde bulunmaktadır. Çalışmada geçmişten günümüze kadar Ermeni sorunu ve soykırım iddiaları ile Türkiye'den talepleri incelenmiştir. Çalışma, Ermeni taleplerinin gerçekçi olmadığı iddiasını savunmaktadır. Ermenilerin sözde soykırım iddialarının uluslararası hukukun ilkeleri ile örtüşmediği üzerine odaklanılmıştır. Söz konusu taleplerin haksızlığı ve karşılanamazlığı ifade edilmekle beraber, Ermeni beklentilerinin gerçekleştirilemez olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
he Armenian genocide allegations for over a hundred years has been engaged in public opinion. Armenians were rewarded with the most senior positions during the Ottoman Empire.The Armenian community living in harmony in the period when the Ottoman Empire was strong, as the Ottomans weakened, they began to rebel. With the support of the other states, the Armenian stry to keep Turkey in a difficult situation internationally. The actors who try to be a party to the question, instrumentalize the alleged Armenian genocide claim for their own benefit. Armenians, from Turkey; land, recognition, promotion and compensation. The problem in the past to the present day Armenian genocide allegations with the demands of work and Turkey were examined. The study defends the claim that Armenian demands are not realistic. The focus of the Armenians on alleged genocide allegations does not coincide with the principles of international law. Despite the expressions of inequity and invalidity of there quests, the Armenian expectations can not be realized.